Jak się zrelaksować? Sposoby na stres.

08-01-2021

Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Nie da się go pokonać całkowicie, ale są różne sposoby na jego zmniejszenie.

 

Nieustanna presja w pracy, obowiązki, które nas przytłaczają lub napływ sprzecznych informacji z wielu źródeł – wszystkie te czynniki mogę nas stresować. Żyjemy w czasach, w których stres spotykamy na każdym kroku. Jest on nieodłączną częścią naszego życia. Przewlekły nadmierny stres oddziałuje negatywnie na nasze ciało i psychikę. W efekcie może powodować wiele chorób. Stresu nie da się pokonać całkowicie, jednak są różne sposoby na obniżenie jego poziomu. Sprawią one, że będzie nam łatwiej w codziennym życiu.  

 

6 sposobów na stres

1. Pielęgnuj swoje hobby

  Gdy zajmujesz się tym, co lubisz, nie masz czasu na denerwowanie się. Interesujesz Cię fotografia? Wyjdź na spacer z aparatem w dłoni. Uwielbiasz gotować? Przygotuj dla swoich najbliższych kolację dorównującą tym z najlepszych restauracji. A może Twoją pasją jest malowanie czy układanie puzzli? Każda czynność wymagająca od nas skupienia jest dobra – nie w głowie nam wtedy stresowanie się.

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

 

2. Odrobina sportu w walce ze stresem

Czy kiedykolwiek zwróciłeś/aś uwagę na to, jak oddychasz, gdy jesteś zrelaksowany/a? Gdy zaczynamy się denerwować, nasze oddechy są krótkie, urywane. Do komórek dociera niewystarczająca ilość tlenu. Zaburzone zostają wtedy podstawowe procesy życiowe, a co za tym idzie, denerwujemy się bardziej. Głębokie oddechy są dobrym sposobem na obniżenie stresu. Wysyłamy wtedy do mózgu informację „Hej! Chyba najwyższy czas się uspokoić!”   Spróbujmy skupić się na oddechu. Już sama ta czynność pomoże obniżyć poziom zdenerwowania. Ćwiczenia oddechowe pozwolą Ci kontrolować oddech, co podnosi szanse na zredukowanie stresu. Dużą ich zaletą jest fakt, że nikt z Twojego otoczenia nawet nie zwróci uwagi na to, że jesteś w trakcie ćwiczeń! Są one króciutkie, łatwe, niezauważalne i co jest najbardziej istotne – skuteczne.  

3. Zrelaksuj się dzięki… zdrowej diecie

Odpowiednia dieta zredukuje stres, z którym zmagamy się każdego dnia. Zdrowe nawyki żywieniowe podniosą poziom serotoniny we krwi (hormon o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym), poprawią nasz układ odpornościowy, rozluźnią nasze mięśnie. Wpłyną też pozytywnie na naszą sylwetkę, co jest kolejnym plusem. Pamiętajmy o dziennym zapotrzebowaniu na warzywa i owoce. Nie zapominajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. A jeśli od czasu do czasu najdzie Cię ochotą na czekoladowy batonik, nie krępuj się, długi spacer do sklepu lub wyjście na rower pozwoli Ci go zjeść bez wyrzutów sumienia.  

 

4. Spisz swoje myśli

  Spróbuj pozbyć się burzy zalewających Cię myśli przez spisanie ich. Jeśli jesteś zdenerwowany, wycisz się na kilka chwil i zapisz swoje uczucia oraz zmartwienia na kartce, w pamiętniku czy aplikacji na telefonie. Nie musi to być zapisane wierszem, nie musi być nawet ortograficznie poprawne – ważne, że skupisz się na wyrzuceniu złych myśli z głowy. Kto wie, może kiedyś podzielisz się z kimś swoimi zapiskami i uzna on, że masz potencjał do zostania następnym wieszczem narodowym?   

 

 

5. Zrelaksuj się dzięki aromaterapii

  W aromaterapii używane są w naturalne olejki eteryczne, których większość posiada właściwości relaksujące. Na początek wystarczy Ci kominek aromaterapeutyczny i olejek o ulubionym zapachu. Antystresowe działania mają między innymi zapach różany, lawendowy, szałwiowy lub rozmarynowy. Wlewasz kilka kropel do kominka, podpalasz knot (zapałki i świeczka są wymaganym elementem) i voilà! Możemy rozkoszować się cudowną wonią unoszącą się w powietrzu, przy okazji korzystając z jej zbawiennego wpływu na nasze samopoczucie.  

 

6. Zwiedzaj lasy w Twojej okolicy

Natura jest nieodłączną częścią naszego życia, otacza nas z każdej strony, w każdym momencie dnia. Jeśli przytłacza Cię jakaś sytuacja, gdy siedzisz w pracy za biurkiem, jedyne co musisz zrobić to… wyjrzeć przez okno. Samo patrzenie w niebo i niezagłębianie się w stresujące myśli potrafi znacząco poprawić nam nastrój. A gdy to nie wystarcza, musisz po prostu wyruszyć w świat… albo do lasu.  

 

Jak widzisz, jest wiele metod, które w każdej chwili mogą pomóc Ci się zrelaksować

Nie musi to być nic wyszukanego, jak  weekend w spa, który znacząco może uszczuplić Twój portfel. Ważne, żebyś znalazł/a kilka sposobów, które zadziałają na Ciebie i wracał/a do nich w stresujących momentach. Czasami wystarczy nawet miłe słowo od nieznajomego i dzień staje się lepszy, a zdenerwowanie ucieka w niepamięć. Pamiętaj tylko o tym, że nieznajomy też może mieć gorszy dzień i jedno słowo od Ciebie zmieni jego humor.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.