Jak przeżyć święta wielkanocne bez stresu?

31-03-2021

Wielkanoc to jedno z ważniejszych świąt w polskiej tradycji. Często odczuwamy presję związaną z generalnymi porządkami i przygotowaniem wszystkich potraw. Dodatkowo spotkania z rodziną, nawet tą najbliższą, bywają stresujące.

 

Czy na samą myśl o zbliżających się świętach odczuwasz napięcie? Czy zdarza Ci się myśleć, że wolałabyś/łbyś w ogóle nie mieć wolnego, bo okres wielkanocny jest bardziej męczący niż normalny tydzień w pracy? Mamy kilka wskazówek, które pomogą Ci zmienić trochę perspektywę i się zrelaksować.  

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Wielkanoc bez stresu

Porzuć perfekcjonizm, żeby przeżyć święta bez stresu

 Presja związana ze świętami i z tym, że chcemy pokazać się przed najbliższymi, wiąże się z pragnieniem, żeby wszystko zostało przygotowane jak najlepiej. Jeśli na co dzień dążysz do idealnego wykonania wszystkich zadań i obowiązków, okres świąteczny może być dla Ciebie szczególnie trudny. Czy jesteś osobą, która poprawia to, co zrobiła w nieskończoność i nigdy nie jest zadowolona z efektów swojej pracy? Praca nad przesadnym, niezdrowym perfekcjonizmem bywa długotrwałym procesem, ale mamy wskazówkę, która może trochę pomóc. Za każdym razem, kiedy poczujesz, że zaczynasz wyrzucać sobie najmniejsze szczegóły, na przykład „Stół świąteczny nie wygląda tak, jak to sobie wyobrażałam/em” spróbuj pomyśleć „No i co?”. Pomyśl, co takiego strasznego może się stać, poza tym, że będziesz czuć dyskomfort? Najprawdopodobniej nic. Zazwyczaj jesteśmy jedynymi osobami, które wiedzą, jaka była nasza wizja świątecznego obiadu czy stroiku. Inni mogą nie zauważyć, że coś nam nie wyszło. A jeśli jesteśmy nadmiernymi perfekcjonistami, możliwe, że tych mankamentów, nad którymi się skupiamy, w ogóle nie ma. Dla innych to, co zrobiliśmy, będzie akceptowalne lub wręcz na bardzo wysokim poziomie. Pamiętaj też, że nawet w przypadku najlepiej przygotowanych imprez, nad którymi pracują profesjonaliści, zdarzają się sytuacje, nad którymi nie mamy kontroli. Pamiętaj, nie zawsze musisz być perfekcyjny/a. Jeśli to zaakceptujesz, oszczędzisz sobie dużo świątecznego stresu.  

 

 

Pozwól sobie pomóc w świątecznych przygotowaniach

  Czasami odrzucamy pomoc najbliższych. Przyczyną tego może być wspomniany wcześniej perfekcjonizm lub strach przed poproszeniem o pomoc. Jeśli chcesz wszystko kontrolować i wolisz zrobić wszystko sam/a, bo i tak poprawiasz to, co zrobili członkowie rodziny, niech te święta będą dla Ciebie wyzwaniem. Spróbuj zaufać i zaakceptować ich pomoc. Jeśli natomiast nie chcesz, żeby Twoi bliscy Ci pomagali, bo nie chcesz okazywać słabości, spróbuj się przełamać. Każdy czasem potrzebuje pomocy, a w przypadku rodzinnych świąt dzieci czy partner wręcz powinni przyłączyć się do przygotowań. Być może w Twoim domu zdarza się sytuacja, kiedy nie pozwalasz im na to albo po prostu są przyzwyczajeni do pomagania, bo nie mieli ku temu okazji. Przekazanie im nawet niewielkich obowiązków pozwoli im bardziej się zaangażować i poczuć satysfakcję.  

 

Nie przejmuj się wszystkim, co mówi rodzina

  Jeśli chcesz przeżyć święta bez stresu, jedną z najważniejszych rzeczy jest dystans do komentarzy lub zachowania niektórych członków rodziny. Święta to czas, kiedy czasami musimy spotkać się z krytykującym nas wujkiem, mamą, babcią. Nie bierz sobie do serca wszystkiego, co powie Twoja rodzina. Porównania i krytycyzm są często na porządku dziennym. Twoja samoocena i dobre samopoczucie nie musi być zależne od tego, co powiedzą inni. To, że nie masz jeszcze dziecka, nie wybrałeś kierunku studiów, który planowali Twoi rodzice czy zamiast na szukaniu partnera skupiasz się na karierze, jest Twoim wyborem. Rodzice czy dziadkowie mogą mieć inne wyobrażenie tego, do czego powinno się dążyć w życiu i może ono różnić się diametralnie od Twojego. Czasami zdarza się, że staramy się spełnić oczekiwania i normy, które wpajała nam rodzina, ale nie przynoszą nam one szczęścia. Łapiemy się na tym, że robimy to, co powinniśmy, a nie to, czego potrzebujemy. Zastanów się, czy w Twoim przypadku nie jest podobnie. Pamiętaj, że niektórych członków rodziny spotykasz raz na jakiś czas. Spełnienie ich oczekiwań nie jest warunkiem Twojego szczęścia.  

 

Znajdź chwilę na relaks i to, co najważniejsze w okresie świątecznym

  W okresie świątecznym nie skupiaj się tylko na obowiązkach. Koniecznie wygospodaruj chwilę na to, żeby zrobić coś dla siebie, coś, co lubisz i co pomoże Ci się zrelaksować. Wybierz się na relaksujący spacer, znajdź półtorej godziny, żeby obejrzeć film, który odkładałeś/aś w nieskończoność lub weź relaksująca wielkonocna kąpiel. Sprawi to, że świąteczne wspomnienia nie będą się wiązały jedynie z obowiązkami. Poza tym zadbanie o swoje potrzeby przyniesie Ci satysfakcję i sprawi, że poczujesz się lepiej. W żadnym wypadku nie myśl o tym, jako o byciu “samolubnym”! Zastanów się też, co dla Ciebie jest najważniejsze podczas świąt. Czas spędzony z najbliższymi? Odpoczynek? Duchowy aspekt świąt? Cokolwiek by to nie było, nie zapominaj o tym i znajdź trochę czasu na ten istotny aspekt.   

 

 

Zadbaj o swój żołądek

  Taka rada wydawać się może oczywista, ale często zapominamy, że złe samopoczucie fizyczne może być źródłem stresu i wpłynąć na to, jak postrzegamy całe święta. Polskie święta to często maraton jedzenia. Wielkanocne potrawy bywają bardzo ciężkostrawne, dlatego dobrze zaopatrzyć się w krople żołądkowe czy miętową herbatkę pamiętać, żeby nie objadać się przesadnie.   Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci przeżyć Wielkanoc bez stresu i wypocząć.

 

I przede wszystkim pamiętaj: to, jak przeżyjesz te święta, w dużej mierze zależy od Twojego podejścia.

Trzymaj się wielkanocnie!

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.