Standardy ochrony małoletnich (wersja dla dzieci):
- Osoby, które kontaktują się z Tobą w imieniu Trzymsie lub podczas wydarzeń organizowanych przez Trzymsie, powinny zachowywać się grzecznie i z poszanowaniem Twoich potrzeb.
- Możesz pytać pracowników Trzymsie i masz prawo otrzymać wyczerpującą odpowiedź.
- Masz prawo do informacji o wszystkich decyzjach, które są w stosunku do Ciebie podejmowane i wyjaśnienia dlaczego takie są.
- Nikomu nie wolno Cię krzywdzić w jakikolwiek sposób. Nie wolno stosować w stosunku do Ciebie przemocy, krzyczeć na Ciebie, używać brzydkich słów, żartować z Ciebie, ośmieszać lub obrażać Cię.
- Masz prawo do prywatności. Pracownikom Trzymsie nie wolno przekazywać informacji o Tobie innym dorosłym ani dzieciom, chyba że chodzi o rodziców lub opiekunów i jest to dla Ciebie korzystne.
- Pracownikom nie wolno bez zgody Twojej i Twoich rodziców lub opiekunów robić Ci zdjęć i nagrywać filmów.
- Pracownikom wolno Cię dotykać tylko za Twoją zgodą i w taki sposób, aby był dla Ciebie odpowiedni.
- Pracownikom nie wolno nawiązywać z Tobą relacji miłosnych, ani składać Ci propozycji o nieodpowiednim charakterze. Pracownikom nie wolno proponować Ci alkoholu, papierosów ani nielegalnych substancji.
- Pracownicy mogą się z Tobą kontaktować wyłącznie w czasie pracy i w związku z ich pracą. Pracownikom nie wolno zapraszać Cię do ich miejsca zamieszkania, spotykać się z Tobą poza Trzymsie lub terenem wydarzenia ani kontaktować się z Tobą w mediach społecznościowych lub przez prywatny telefon.
- Pracownikom nie wolno przyjmować pieniędzy ani prezentów od Ciebie.
- Masz prawo być traktowany tak samo jak inne dzieci. Pracownicy nie powinni nikogo faworyzować.
- Jeśli czujesz się niekomfortowo, ktoś robi Ci krzywdę lub zachowuje nieodpowiednio, możesz powiedzieć o tym innemu pracownikowi Trzymsie, który Cię wysłucha i pomoże.
- Jeśli potrzebujesz pomocy lub znasz kogoś, kto jej potrzebuje, możesz też skontaktować się z policją (numer 112) lub instytucjami niosącymi pomoc dzieciom, takimi jak:
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111
- Dziecięcy telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212
- Ogólnopolski telefon „Niebieska Linia” 800 120 002