Czy moje dziecko potrzebuje psychoterapii? Czy skorzystać z konsultacji rodzicielskiej z psychoterapeutą?

02-11-2020

Jeżeli Twoje dziecko przeżywa problemy, możesz zastanawiać się, czy konsultacja ze specjalistą jest dobrym wyjściem. Być może taką myśl podsunie Ci nauczyciel, znajomy czy członek rodziny.

 

Każde dziecko w procesie rozwoju przeżywa wzloty i upadki: okresy buntu i wzmożonej złości, kłopotów w relacjach rówieśniczych czy w zdobywaniu wiedzy szkolnej. Rodzicielstwo to duże wyzwanie, z którym mierzymy się bez instrukcji obsługi i jasnych odpowiedzi. Jeżeli Twoje dziecko przeżywa problemy, możesz zastanawiać się nad konsultacją z terapeutą. Być może taką myśl podsunie Ci nauczyciel, znajomy czy członek rodziny.

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Z jednej strony każdemu rodzicowi zależy na dobru swojego dziecka i każdy chce jak najszybciej udzielić pomocy dziecku. Z drugiej strony nikt nie chce bez wyraźnej potrzeby narażać swojej rodziny na stres spotkania z psychoterapeutą. Dobrym wyjściem na początek może być konsultacja rodzicielska i porozmawianie o dziecku ze specjalistą bez jego obecności. Jeśli dzieci przeżywają problemy emocjonalne, skonsultowanie sytuacji z profesjonalistą może być konieczne. Kiedy jest na to czas? Niestety, w tak skomplikowanych sytuacjach nie ma jasnej ścieżki działań, ponieważ sytuacja każdej rodziny jest inna. Jest jednak kilka ważnych wskaźników, które należy wziąć pod uwagę.

 

Czy moje dziecko potrzebuje pomocy psychologa?

Siła intuicji rodzica w rozpoznawaniu problemów dziecka

To rodzic spędza najwięcej czasu ze swoim dzieckiem, zna jego historię życia, uwarunkowania temperamentalne i osobowościowe. Intuicja rodzica jest, niestety niedocenianym, a bardzo ważnym wskaźnikiem tego, jak niepokojące są objawy dziecka. Jednak aby móc posłuchać swojej rodzicielskiej intuicji należy ją w sobie rozwinąć i się w nią głęboko wsłuchać. Rodzic powinien wsłuchać się w emocje swojego dziecka, stara się przyjąć i psychologicznie przetrawić przeżycia dziecka tak, aby je lepiej zrozumieć i aby mocniej związać się z dzieckiem.   Rodzic, który stworzył z dzieckiem wystarczająco bezpieczne przywiązanie może, a nawet powinien oprzeć się na swojej intuicji i jej zaufać. Jeżeli w Twojej głowie zakorzeni się przekonanie, że coś jest nie tak, że zachowania Twojego dziecka nie mieszczą się już w normie rozwojowej, że nie potrafisz już być wystarczającym wsparciem dla swojego dziecka, nie wahaj się poszukać pomocy.

 

Pomoc psychoterapeuty w chwilach nierównowagi rodziny

 Zmiany wywołują stres, z reguły więc będą więc miały mniejsze lub większe przełożenie na zachowanie twojego dziecka. Jeżeli zmiana nie była zbyt duża, inwazyjna lub nagła są duże szanse, że Twoje dziecko płynnie przez nią przejdzie. Jeśli jednak nie było możliwości, aby zmiana była dla dziecka łagodna, może to wywołać problemy emocjonalne. Przede wszystkim wielu problemom emocjonalnym można zapobiec. Jeżeli spodziewasz się zmiany miejsca zamieszkania, zmiany szkoły czy struktury rodziny (np. rozwód lub pojawienie się rodzeństwa) nie ukrywaj tego przed dzieckiem. Postaraj się porcjować stresujące informacje dziecku, rozmawiaj z nim szczerze o tym co nadejdzie, stwórz przestrzeń na jego pytania i postaraj się zaakceptować i nazwać wszystkie emocje, które pojawią się w dziecku – szczególnie te trudne.   Są jednak zmiany, które przychodzą bez ostrzeżenia – choroba, śmierć, wypadek, nagła utrata pracy przez rodzica czy kataklizm to wydarzenia wymagające dla osoby dorosłej, tym bardziej dla dziecka, które jeszcze nie ma tylu zasobów, aby pozytywnie przejść przez taką sytuację. Dlatego bardzo prawdopodobne, że po takim doświadczeniu wasza rodzina skorzysta ze wsparcia psychologicznego.    

 

 

Czy skonsultować się z psychoterapeutą? – emocje wskazówką

Innym wskaźnikiem, który warto wziąć pod uwagę, są trudne emocje dziecka. Jeżeli Twoje dziecko mierzy się z problemami na wielu różnych polach, np. relacji rodzinnych, relacji przyjacielskich i obowiązku szkolnego, może to znaczyć, że bez profesjonalnej pomocy będzie Wam zbyt trudno odbudować odporność psychiczną dziecka w tylu sferach. Dziecko, które deklaruje, że źle czuje się ze samym sobą, jest niepewne siebie, obawia się przyszłości, prezentuje podwyższony poziom lęku, to najprawdopodobniej dziecko wymagające pomocy psychologicznej. Znakiem, który powinien bezwzględnie i natychmiastowo zaalarmować rodziców są myśli samobójcze. Myśli samobójczych nie można lekceważyć, zawsze są oznaką trudności emocjonalnych, zawsze oznaczają, że należy się przynajmniej skonsultować z dobrym specjalistą, a potem rozważyć podjęcie terapii.  

 

Czy moje dziecko potrzebuje psychologa? – zachowanie wskazówką

Jeżeli zachowania Twojego dziecka są przyczyną chronicznych problemów w szkole lub poważnie zakłócają wasze życie rodzinne, ważne jest, aby otrzymać profesjonalną pomoc. Destrukcyjne, gwałtowne lub ryzykowne zachowania mogą być powodowane przez zbyt duży lęk, frustrację, doświadczenie traumatyczne lub niezdiagnozowane problemy w uczeniu się. Innym ważnym wskaźnikiem są zmiany w sposobie odżywiania się lub w rytmie snu twojego dziecka. Drastyczne odchudzanie się, epizody kompulsywnego objadania się, lęki nocne lub bezsenność mogą być powodowane przez problemy somatyczne lub psychologiczne. Takie problemy mają duży wpływ na prawidłowy rozwój Twojego dziecka, dlatego należy je odpowiednio szybko skonsultować. Sięganie po używki może być elementem młodzieńczego buntu, który w dłuższej perspektywie jest konieczny dla ugruntowania zdrowej struktury osobowości człowieka. Jednak sięganie po używki przez młodą osobę często jest wyrazem nieradzenia sobie w obecnej sytuacji, w takim wypadku należy dziecku zapewnić pomoc.  

 

Psychoterapia dla dzieci a konsultacja rodzicielska

To bardzo ważne, aby dotrzeć do źródła zachowania Twojego dziecka. Czasami rodzice mają z tym problem. Być może w gąszczu obowiązków lub nawet z powodu zbyt wielkiej troski rodzicowi umknęło coś, co terapeucie dzięki odpowiedniemu przygotowaniu będzie łatwiej uchwycić. Kiedy już jasne będzie, co stoi za zachowaniem dziecka, istnieje wiele terapii, które pomogą odzyskać kontrolę nad swoim zachowaniem, budować konstruktywne sposoby radzenia sobie i przywracać dobrostan całej rodziny. Dobrym wyjściem na początek może być konsultacja rodzicielska online, podczas której można porozmawiać ze specjalistą o trudnościach dziecka i wypracować konstruktywne metodami radzenia sobie z różnymi sytuacjami.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.