W przypadku problemów w rodzinie czy wychowawczych rodzic może znaleźć pomoc na konsultacji z psychoterapeutą. Konsultacja rodzicielska online jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy na ten moment korzystać z opcji terapii dla dzieci, a nie mamy czasu lub możliwości spotkać się w gabinecie terapeuty.
Konsultacje rodzicielskie są przestrzenią, w której rodzice mogą podzielić się swoimi trudnościami, dylematami i pytaniami dotyczącymi wychowania dziecka. Konsultacje rodzicielskie nie są psychoterapią. To raczej krótkoterminowa i dyrektywna forma wsparcia. Rodzice otrzymają konkretne wskazówki i narzędzia do radzenia sobie w swojej sytuacji rodzinnej.
Czym są konsultacje rodzicielskie i kiedy z nich skorzystać?
Z jakimi problemami możesz jako rodzic zgłosić się na konsultację rodzicielską?
▶ Twoje dziecko przeżywa wybuchy złości, które są trudne do powstrzymania. Złość jest naturalnym elementem życia i to zupełnie normalne jeżeli Twoje dziecko się złości. W dodatku, dzieci często nie mają jeszcze tak ukształtowanych mechanizmów, żeby wyrażać swoją złość w łagodny sposób. Często im młodsze dziecko, tym intensywniejsze są wyrażane przez nie emocje. Jeżeli jednak Twoje dziecko wpada w stan złości często albo trudno mu z tego stanu powrócić do równowagi możesz sięgnąć po wsparcie psychologiczne. W takiej sytuacji psycholog zrobi dokładny wywiad i postara się odnaleźć źródło problemów. Być może zaleci dodatkową konsultację np. z neurologiem. Potem wspólnie z rodzicami opracuje system reagowania w chwilach złości. Taki system powinien pomóc w profilaktyce oraz w regulowaniu wybuchów złości.
▶ Jesteście w trakcie dużej zmiany w rodzinie. Jeżeli w Waszej rodzinie dochodzi obecnie do dużych zmian, warto odnieść się do wiedzy psychologicznej, która pomoże Wam dobrze w tym czasie zaopiekować dziecko. Dużą zmianą jest np. przeprowadzka, narodziny rodzeństwa albo śmierć bliskiej osoby. Choć dzieci są bardzo elastyczne i z reguły szybciej dostosowują się do zmian niż dorośli, mogą w tym czasie wymagać opieki. Psycholog wysłucha, jak zmieniło się Wasze życie i udzieli Wam porady, jak w takiej sytuacji możecie pomóc dziecku się zaadaptować.
▶ Widzisz u siebie objawy wypalenia rodzicielskiego. Termin „wypalenie rodzicielskie” jest dość nowy, ale opisuje zjawisko, które funkcjonuje od dawna. Opieka nad dzieckiem jest wymagającym zajęciem. To pozostawanie w stałym kontakcie, uważności na czyjeś potrzeby oraz uważaniu, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Może zdarzyć się tak, że będziesz czuł ogromną miłość do swojego dziecka, ale równocześnie w tym samym czasie poczujesz się wypalony. Objawy wypalenia to: zmęczenie psychofizyczne, dystans emocjonalny i nieefektywność. Taki stan może dotyczyć nawet 12% rodziców! Dlatego pozostawaj czujny na swój stan, ponieważ Twoje samopoczucie jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Jeżeli poczujesz, że nie dajesz rady, nie wahaj się i skorzystaj z konsultacji rodzicielskiej.
▶ Przed Twoim dzieckiem czekają wyzwania rozwojowe. Są takie momenty w rozwoju, które są niezwykle ważne np.: odpieluchowanie, odstawienie od piersi, rozpoczęcie przedszkola czy szkoły, kryzys dojrzewania. Jako rodzic możesz w tym czasie sięgnąć po wiedzę psychologiczną, która pomoże Ci dobrze przeprowadzić dziecko przez te wyzwania, które stawia mu rozwój. Psycholog opowie Ci, z czym wiąże się dane wyzwanie rozwojowe, opowie Ci, jak dziecko może przez nie przejść. Przygotuje dla Ciebie strategie, z których będziesz mógł skorzystać w razie trudności.
▶ W Waszej rodzinie jest dużo konfliktów. Trudno znaleźć rodzinę, która nigdy się nie kłóci i nie chodzi też o to, aby w ogóle się nie kłócić. Jednak kiedy konfliktów jest dużo, a ich intensywność eskaluje, warto zastanowić się nad tą sytuacją. Klimat emocjonalny rodziny wpływa na rozwój dziecka. Dlatego jeżeli w Waszej rodzinie występuje wysoki poziom konfliktów, dobrze jest skorzystać z konsultacji rodzicielskiej i zastanowić się, dlaczego dochodzi do takich sytuacji.
▶ Czujesz, że taka forma pomocy jest Ci potrzebna. Twoja intuicja jako rodzica jest bardzo ważna. Jeżeli problem jest dla Ciebie trudny do zdefiniowania, ale czujesz, że coś nie gra w relacji z Twoim dzieckiem albo niepokoi Cię jego rozwój, to zaufaj swojej intuicji i sięgnij po wsparcie. Psycholog porozmawia z Tobą w sposób empatyczny i nieoceniający, zrobi z Tobą dokładny wywiad i nazwie Twoje wątpliwości. Kiedy problem zostanie już nazwany, łatwiej będzie znaleźć dla niego rozwiązanie.
Jak wyglądają konsultacje rodzicielskie?
Z konsultacji rodzicielskich korzystają rodzice dziecka. Może się tak zdarzyć, że psycholog zaprosi na spotkanie też dziecko, jeżeli będzie to uzasadnione dla dobrego rozwiązania sytuacji. Jednak na ogół interwencja w kierunku rodziców jest zupełnie wystarczająca. Jako rodzic masz ogromny wpływ na dziecko. Często rozmowa z samym rodzicem, udzielenie mu porady i zaproponowanie konkretnych strategii wprowadza realną zmianę w klimacie emocjonalnym rodziny i zachowaniu dziecka.
W psychologii o rodzinie myślimy jak o systemie naczyń połączonych. Stan rodzica wpływa na stan dziecka i odwrotnie, jeżeli dziecko jest zaniepokojone, w rodzicu szybko również pojawia się napięcie. Konsultacje rodzicielskie to krótkoterminowa i dyrektywna interwencja psychologiczna. Taka forma pracy cechuje się dużą elastycznością i nastawieniem na szybką pomoc danej rodzinie. Jeżeli czujesz, że psychologiczna konsultacja rodzicielska online mogłyby pomóc Twojej rodzinie, nie wahaj się z nich skorzystać. Umówienie się na takie konsultacje w formie online jest możliwe również na trzymsie.pl.