Psychologiczne konsultacje rodzicielskie online

21-12-2021

W przypadku problemów w rodzinie czy wychowawczych rodzic może znaleźć pomoc na konsultacji z psychoterapeutą. Konsultacja rodzicielska online jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie chcemy na ten moment korzystać z opcji terapii dla dzieci, a nie mamy czasu lub możliwości spotkać się w gabinecie terapeuty.

 

Konsultacje rodzicielskie są przestrzenią, w której rodzice mogą podzielić się swoimi trudnościami, dylematami i pytaniami dotyczącymi wychowania dziecka. Konsultacje rodzicielskie nie są psychoterapią. To raczej krótkoterminowa i dyrektywna forma wsparcia. Rodzice otrzymają konkretne wskazówki i narzędzia do radzenia sobie w swojej sytuacji rodzinnej.

 

Czym są konsultacje rodzicielskie i kiedy z nich skorzystać?

Z jakimi problemami możesz jako rodzic zgłosić się na konsultację rodzicielską?

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Twoje dziecko przeżywa wybuchy złości, które są trudne do powstrzymania. Złość jest naturalnym elementem życia i to zupełnie normalne jeżeli Twoje dziecko się złości. W dodatku, dzieci często nie mają jeszcze tak ukształtowanych mechanizmów, żeby wyrażać swoją złość w łagodny sposób. Często im młodsze dziecko, tym intensywniejsze są wyrażane przez nie emocje. Jeżeli jednak Twoje dziecko wpada w stan złości często albo trudno mu z tego stanu powrócić do równowagi możesz sięgnąć po wsparcie psychologiczne. W takiej sytuacji psycholog zrobi dokładny wywiad i postara się odnaleźć źródło problemów. Być może zaleci dodatkową konsultację np. z neurologiem. Potem wspólnie z rodzicami opracuje system reagowania w chwilach złości. Taki system powinien pomóc w profilaktyce oraz w regulowaniu wybuchów złości.

 

Czym są konsultacje rodzicielskie?

 

Jesteście w trakcie dużej zmiany w rodzinie. Jeżeli w Waszej rodzinie dochodzi obecnie do dużych zmian, warto odnieść się do wiedzy psychologicznej, która pomoże Wam dobrze w tym czasie zaopiekować dziecko. Dużą zmianą jest np. przeprowadzka, narodziny rodzeństwa albo śmierć bliskiej osoby. Choć dzieci są bardzo elastyczne i z reguły szybciej dostosowują się do zmian niż dorośli, mogą w tym czasie wymagać opieki. Psycholog wysłucha, jak zmieniło się Wasze życie i udzieli Wam porady, jak w takiej sytuacji możecie pomóc dziecku się zaadaptować.

 

Widzisz u siebie objawy wypalenia rodzicielskiego. Termin „wypalenie rodzicielskie” jest dość nowy, ale opisuje zjawisko, które funkcjonuje od dawna. Opieka nad dzieckiem jest wymagającym zajęciem. To pozostawanie w stałym kontakcie, uważności na czyjeś potrzeby oraz uważaniu, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Może zdarzyć się tak, że będziesz czuł ogromną miłość do swojego dziecka, ale równocześnie w tym samym czasie poczujesz się wypalony. Objawy wypalenia to: zmęczenie psychofizyczne, dystans emocjonalny i nieefektywność. Taki stan może dotyczyć nawet 12% rodziców! Dlatego pozostawaj czujny na swój stan, ponieważ Twoje samopoczucie jest bardzo ważne dla rozwoju dziecka. Jeżeli poczujesz, że nie dajesz rady, nie wahaj się i skorzystaj z konsultacji rodzicielskiej.

 

Przed Twoim dzieckiem czekają wyzwania rozwojowe. Są takie momenty w rozwoju, które są niezwykle ważne np.: odpieluchowanie, odstawienie od piersi, rozpoczęcie przedszkola czy szkoły, kryzys dojrzewania. Jako rodzic możesz w tym czasie sięgnąć po wiedzę psychologiczną, która pomoże Ci dobrze przeprowadzić dziecko przez te wyzwania, które stawia mu rozwój. Psycholog opowie Ci, z czym wiąże się dane wyzwanie rozwojowe, opowie Ci, jak dziecko może przez nie przejść. Przygotuje dla Ciebie strategie, z których będziesz mógł skorzystać w razie trudności.

 

Psychologiczne konsultacje rodzicielskie

 

W Waszej rodzinie jest dużo konfliktów. Trudno znaleźć rodzinę, która nigdy się nie kłóci i nie chodzi też o to, aby w ogóle się nie kłócić. Jednak kiedy konfliktów jest dużo, a ich intensywność eskaluje, warto zastanowić się nad tą sytuacją. Klimat emocjonalny rodziny wpływa na rozwój dziecka. Dlatego jeżeli w Waszej rodzinie występuje wysoki poziom konfliktów, dobrze jest skorzystać z konsultacji rodzicielskiej i zastanowić się, dlaczego dochodzi do takich sytuacji.

 

Czujesz, że taka forma pomocy jest Ci potrzebna. Twoja intuicja jako rodzica jest bardzo ważna. Jeżeli problem jest dla Ciebie trudny do zdefiniowania, ale czujesz, że coś nie gra w relacji z Twoim dzieckiem albo niepokoi Cię jego rozwój, to zaufaj swojej intuicji i sięgnij po wsparcie. Psycholog porozmawia z Tobą w sposób empatyczny i nieoceniający, zrobi z Tobą dokładny wywiad i nazwie Twoje wątpliwości. Kiedy problem zostanie już nazwany, łatwiej będzie znaleźć dla niego rozwiązanie.

 

Jak wyglądają konsultacje rodzicielskie?

Z konsultacji rodzicielskich korzystają rodzice dziecka. Może się tak zdarzyć, że psycholog zaprosi na spotkanie też dziecko, jeżeli będzie to uzasadnione dla dobrego rozwiązania sytuacji. Jednak na ogół interwencja w kierunku rodziców jest zupełnie wystarczająca. Jako rodzic masz ogromny wpływ na dziecko. Często rozmowa z samym rodzicem, udzielenie mu porady i zaproponowanie konkretnych strategii wprowadza realną zmianę w klimacie emocjonalnym rodziny i zachowaniu dziecka.

 

Jak wyglądają konsultacje rodzicielskie?

 

W psychologii o rodzinie myślimy jak o systemie naczyń połączonych. Stan rodzica wpływa na stan dziecka i odwrotnie, jeżeli dziecko jest zaniepokojone, w rodzicu szybko również pojawia się napięcie. Konsultacje rodzicielskie to krótkoterminowa i dyrektywna interwencja psychologiczna. Taka forma pracy cechuje się dużą elastycznością i nastawieniem na szybką pomoc danej rodzinie. Jeżeli czujesz, że psychologiczna konsultacja rodzicielska online mogłyby pomóc Twojej rodzinie, nie wahaj się z nich skorzystać. Umówienie się na takie konsultacje w formie online jest możliwe również na trzymsie.pl.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.