Niezależnie od tego jak dojrzały jest Wasz związek i jak świetnie się komunikujecie, mogą spotkać Was trudności.
Będąc w związku, zależy nam na zachowaniu dobrej atmosfery. Chwile kłótni kojarzą się z ciężarem, który najchętniej wielu z nas ominęłoby szerokim łukiem. Jednak realność jest taka, że mimo tych pragnień, większość par regularnie przeżywa trudności w relacji. Nawet jeżeli jesteś zadowolony z Waszej relacji i jesteś pewien swojej miłości do partnera, możliwe, że choć raz Wasza relacja musiała wytrzymać jakąś trudność. Co ważne, kłócenie się jest nie tylko normą, ale też sytuacją rozwojową dla pary. Tak długo jak kłócicie się „w sposób produktywny”, może Wam to służyć. Ale co to znaczy? Dzieje się to wtedy, kiedy podczas dyskusji z partnerem trzymacie się tego samego tematu przewodniego, nie tracicie panowania nad swoimi nerwami, nie podnosicie głosu i pamiętacie, aby nie ranić bezmyślnie uczuć drugiej osoby. Konflikt może przynieść sporo dobra, kiedy uda wam się pamiętać, że głównym celem jest poznanie perspektywy drugiej osoby i znalezienie rozwiązania dla problematycznej sytuacji. Jednak niezależnie od tego jak dojrzały jest Wasz związek i jak świetnie się komunikujecie, mogą spotkać Was trudności. Oto najczęstsze problemy, z którymi mierzą się pary.
Jakie problemy zdarzają się w związku i co na nie poradzić?
„Nudzę się w związku”
Z jednej strony cieszysz się, że Wasz mechanizm tak dobrze działa. Ty wracasz z pracy, partner już czeka z posiłkiem, potem siadacie do odcinka ulubionego serialu w Waszym wspólnie urządzonym salonie. Oglądając serial, wykładacie się na kanapie delikatnie spleceni, proponujecie sobie kieliszek wina, a po tym odprężającym wieczorze wspólnie zasypiacie. Wizja takiego wieczoru brzmi sielankowo. Jednak kiedy każdy wieczór wygląda tak samo, niezależnie od tego jak przyjemny by był, może znudzić. Podobnie jest z partnerem. To, że przez chwilę poczujesz znudzenie swoim związkiem, jest naturalną koleją rzeczy, nie musisz się obwiniać za to uczucie, zamiast tego możesz je zmienić. Nie czekaj, aż zajmie się tym partner, pomyśl, co Ty możesz dać od siebie, aby przełamać Waszą rutynę. Pamiętaj, że nie musisz nagle wywracać Waszego rytmu do góry nogami, to mogą być subtelne zmiany, które dodadzą dreszczyku. Może wspólna kąpiel? Świeczki do kolacji? Danie, którego nigdy nie jedliście? Możliwe, że partner na Twoje innowacje zareaguje kreatywnością i wspólnie stworzycie swoje nowe zwyczaje.
„Rzadko uprawiamy seks”
Utrzymanie życia seksualnego w ogniu wiecznej pasji i pożądania jest bardzo trudnym, o ile w ogóle możliwym do spełnienia celem. Na życie seksualne ma wpływ bardzo wiele czynników: ogólny poziom libido, stan zdrowia, kondycja psychofizyczna każdego z partnerów, poziom bezpieczeństwa, zaufanie w relacji, poziom stresu. Terapeuci par uważają, że życie seksualne najszybciej obrywa kiedy para przechodzi przez jakieś trudności, niekoniecznie związane z kondycją relacji. Jeżeli martwisz się, że Wasze życie seksualne przygasło, daj sobie trochę czasu i pomyśl o tym w kategoriach normy, kolejnego etapu, przez który przechodzi większość par. Kiedy jednak jesteś przekonany, że problem leży głębiej, warto porozmawiać o tym z partnerem. Może warto wypróbować terapię dla par? Być może teraz wydaje ci się to krępujące, ale pamiętaj, że pracą terapeutów jest rozmowa o trudnych i intymnych rzeczach. Podczas terapii dla par temat seksualności wypływa zawsze i z reguły jest powodem podjęcia konsultacji.
„Kłócimy się o podział obowiązków”
Jedną z najczęstszych kłótni, jakie pary ze sobą toczą, jest ta, w której jeden z partnerów zarzuca drugiemu, że za mało czasu poświęca na obowiązki domowe, a drugi czuje się niedoceniony za swój wkład pracy. Do takich kłótni może dochodzić szczególnie często, jeżeli macie inne definicje słowa „porządek”. Jeżeli masz skłonności do bycia pedantem, prawdopodobnie będziesz stale sfrustrowany, albo niedostatecznym uporządkowaniem domu, albo brakiem czasu na odpoczynek, bo całe sprzątanie jest na Twojej głowie. Jeżeli natomiast bliżej Ci do bałaganiarstwa ,prawdopodobnie stale będziesz miał poczucie bycia ocenianym i zaganianym do obowiązków lub krytykowanym za sposób, w jaki porządkujesz rzeczy po sobie. Postarajcie się jak najwięcej rozmawiać, ustalać i negocjować. Być może pomocna będzie perspektywa, w której spojrzycie na utrzymanie lub odpuszczenie porządku jako przysługa dla ukochanej osoby.
„Mam wątpliwości co do mojego związku”
Czego nie mówi się o długoterminowych relacjach? Tego, że nawet w szczęśliwym związku można doświadczać wątpliwości. Nie obawiaj się swoich wątpliwości, nie traktuj ich jako zwiastun zburzenia związku. Czy to na pewno ta osoba? Czy to już to? Czy tak spędzę resztę swojego życia? Czy uda nam się utrzymać zdrową relację? Takie wątpliwości najczęściej są znakiem, że Wasz związek wchodzi w nowy etap, który wymaga nowych odpowiedzi. Spróbuj podejść do tego tematu konstruktywnie, nie pogrążaj się w negatywizmie. Skup się na Waszych zasobach, na tym co daje Ci w związku siłę, na tym co sprawiło, że tyle lat spędziłeś z drugą osobą. To powinno pomóc. Jeżeli jednak wątpliwości są natrętne, nawracające i zagrażające związkowi, rozważ konsultację z terapeutą par, który pomoże Wam przejść przez trudniejszy etap.
„Spędzamy ze sobą coraz mniej czasu”
Jeżeli jesteś z kimś w związku, zapewne z reguły traktujesz go priorytetowo. Spędzacie ze sobą sporo czasu i dbasz, aby Wasza relacja była stale rozwijana. Jednak poza związkiem każdy z was ma też jakieś osobiste zobowiązania – wobec pracodawcy, przyjaciół czy rodziny. Czasami codzienność powoduje, że tymczasowo spędzacie ze sobą mniej czasu. Może to być frustrujące, może sprawić, że macie ochotę obwiniać się nawzajem, ale pamiętajcie – czy będzie to tylko trudniejszy, przejściowy etap, czy coś, co na zawsze zmieni Wasz związek, zależy przede wszystkim od Was.
„Kłócimy się o pieniądze”
Każdy ma swoje sposoby radzenia z zarządzaniem pieniędzmi. Zależą one od wielu czynników: wychowania, wysokości zarobków, impulsywności, relacji “chcę” do” potrzebuję”. Większość par łączy swoje finanse, co może powodować napięcia. Być może Tobie zależy na oszczędzaniu na wymarzony dom albo na przysłowiową czarną godzinę, podczas gdy Twój partner wyznaje zasadę „raz się żyje”. To może być frustrujące, jednak na pewno przy odrobinie dobrej woli i efektywnej komunikacji uda wam się wypracować jakiś system zarządzania budżetem. Może nie być on od razu idealny i wymagać wielu ulepszeń, ale nie poddawajcie się.
„Czuję się niezrozumiana w związku”
Znana terapeutka par Esther Perel słusznie zauważyła, że w społeczeństwie zachodnim przyzwyczailiśmy się do myślenia o relacji romantycznej jak o całkowicie wypełniającej nasze potrzeby. Partner ma być doskonałym kochankiem, świetnym słuchaczem, przyjacielem, powiernikiem naszych sekretów i kompanem do zabawy. Czasami jednak jednej osobie może być trudno spełniać wszystkie nasze potrzeby, co prowadzi do poczucia niezrozumianym. Jeżeli czujesz, że partner nie dostrzega Twoich uczuć, postaraj się wyjść mu naprzeciw – porozmawiajcie o tym, powiedz mu, jak się czujesz. Jeżeli w danej sytuacji nie potrafi on udzielić Ci wsparcia, może warto poszukać go poza związkiem, u przyjaciela lub terapeuty.
„Nie wiemy, gdzie spędzić święta”
Każdy z Was pochodzi z innej rodziny. Może być tak, że obydwoje macie świetny kontakt ze swoimi rodzicami, a przecież wigilia jest jedna, urodziny mogą na siebie nachodzić, a rodziny mogą mieszkać w odległych miejscowościach. Kłócenie się o to, czyja rodzina jest ważniejsza to trochę jak wojna pozycyjna – kto zajmie więcej przestrzeni w Waszym związku? Może być też tak, że członek rodziny Twojego partnera jest szczególnie problematyczny, co źle wpływa na Waszą relację. Warto to dostrzec i wspólnie omówić. Pamiętaj, że nawet w najzdrowszej relacji może dojść do takich problemów. Kryzysy są naturalnym elementem każdej relacji. Pomagają wejść na nowy etap i głębszy poziom w relacji. Dlatego nie obawiaj się problemów. Dostrzegaj je, reaguj, omawiaj – wtedy staną się Waszą siłą. Jeśli czujecie jednak, że niektóre konflikty zdają się Was przerastać, warto zwrócić się do specjalisty. Pomoże Wam on poprawić komunikację w związku i zaopatrzy Was w narzędzia, które pomogą wspólnie rozwiązywać problemy. Możliwa jest także terapia partnerska online.