10 sposobów na radzenie sobie ze złością

09-08-2021

Mamy dla Ciebie dziesięć sposobów na poradzenie sobie ze złością.

Złość może być naszą siłą napędową, może pomagać wprowadzać zmiany, inspirować do lepszego rozeznania swojej sytuacji. Jednak wybuchy złości mogą wpłynąć negatywnie na nasze relacje. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie ze złością.

 

1. Zaakceptuj, że ją czujesz!

 

Twoja złość jest Twoim systemem alarmowym. To, że ją czujesz, ma sens. Nie musisz się tego wstydzić albo udawać, że wcale się nie zezłościłeś. Nie wiń samego siebie za odczuwanie emocji. Takie podejście może być na początku bardzo trudne, ponieważ w historii życia, niewielu z nas doświadczyło akceptowania złości. Nie zniechęcaj się i pamiętaj, że nie mamy wpływu na to, jakie emocje się w nas pojawią. Mamy za to wpływ, co z nimi zrobimy. Dlatego:

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

 

2. Reflektuj

 

Zastanów się skąd przyszła do Ciebie ta złość. I gdzie ją kierujesz: czy na zewnątrz (krzyczysz na rodzinę, współpracowników, obwiniasz Boga), czy do wewnątrz? („Ja jestem wszystkiemu winien”). Warto się zastanowić co konkretnie wzbudziło Twoją złość. Wyobraź sobie, że rozmawiasz z kimś, o kim masz pewność, że na pewno nie oceni Cię źle i weźmie Twoją stronę – co byś mu powiedział? Dlaczego tak naprawdę się złościsz? Kiedy jesteśmy w emocjach łatwo ulec uogólnieniom, nie podejmować wysiłku namyślenia się i stwierdzić „beznadziejny ten dzień” czy „wszystko mnie dziś denerwuje”. Ale Twoja złość zawsze ma swoje źródło. Dotarcie do źródła twoich emocji jest dobrym punktem wyjścia do dobrego zarządzania swoimi emocjami. Kiedy podejmujesz refleksję, lepiej robić to na chłodno. Daj sobie czas na ochłonięcie, odpoczynek. Kiedy spojrzysz na swoją złość z dystansu, będzie Ci łatwiej ją zrozumieć.

 

Asertywne komunikowanie uczuć jest często lepszym rozwiązaniem niż tłumienie swojej złości.

3. Komunikuj swoją złość

 

Dla niektórych to będzie wielkie wyzwanie. Dla innych wyzwaniem będzie powstrzymanie się przed wygarnięciem komuś wszystkiego, co złe. Jak możesz wyrazić swoją złość? Wiele zależy od sytuacji. Prawdopodobnie awantura rzadko będzie dobrym rozwiązaniem, ale czasami może być najlepszym z możliwych. Dobrym sposobem na wyrażenie złości jest asertywne komunikowanie swoich uczuć. Bez wstydu za to co czujesz. Możesz skorzystać z tego schematu: Kiedy (opisz, co się wydarzyło), poczułem złość.

 

4. Porozmawiaj o swojej złości z kimś zaufanym

 

Czasami nie mamy możliwości powiedzieć o swojej złości osobie, która ją wywołała. Czasami powiedzenie nie sprawia, że czujemy się lepiej, a może nawet jest wręcz przeciwnie. Nie pozostawaj sam ze swoimi trudnymi emocjami. Opowiedz o tym co czujesz bliskiej osobie. Poproś o zrozumienie i akceptację. Jeżeli trafisz na dobrego rozmówcę, taka rozmowa pomoże Ci spuścić napięcie i wesprze Twoją refleksję. Być może w Twoim otoczeniu brakuje dobrej osoby do rozmowy, wtedy…

 

5. Spróbuj psychoterapii

 

Psychoterapeuta pomoże Ci zrozumieć co się z Tobą dzieje. W bezpiecznej i nieoceniającej relacji możemy prawdziwie siebie poznać. Psychoterapia poznawczo-behawioralna pozwala zrozumieć mechanizmy, które wpływają na to jak myślimy i działamy. Pamiętaj, aby zweryfikować wykształcenie i doświadczenie Twojego psychoterapeuty. Powinna to być osoba po pięcioletnich studiach (najlepiej psychologicznych) oraz przynajmniej po II roku cztero- lub pięcioletniego szkolenia z psychoterapii. Jeśli zdecydujesz się na terapię poznawczo-behawioralną, możesz bez obaw skorzystać z sesji terapii online, które w przypadku tego nurtu są tak samo skuteczne, jak spotkania twarzą w twarz ze specjalistą. Więcej na ten temat możesz przeczytać w naszym artykule o skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej.

 

6. Dbaj o swój dobrostan

 

Jeżeli będziesz wyspany, najedzony i wypoczęty łatwiej będzie Ci zachować trzeźwy umysł i nie reagować impulsywnie. Dużo łatwiej nam złościć się w sposób niekontrolowany kiedy nasze potrzeby są zaniedbane. Te wszystkie powiedzenia: “nie mów do mnie z rana”, “bez kawy jestem wredna/y”, “Polak głodny, Polak zły” mają sens psychologiczny. Dbając o swój dobrostan, zwiększasz swoje szanse na efektywne zarządzanie emocjami.

 

Jeśli od jakiegoś czasu nawet najmniejsze rzeczy wywołują u Ciebie złość (co nie zdarzało się wcześniej), być może przyczyna leży w Twoim stanie zdrowia.

 

7. Sprawdź stan zdrowia

 

Jeżeli wydaje Ci się, że Twoja złość jest nadmierna, zbyt częsta lub niezrozumiała być może dobrym tropem będzie komplet podstawowych badań. Na nasz nastrój ma wpływ wiele czynników, między innymi stan zdrowia i hormony. Jeśli od jakiegoś czasu nawet najmniejsze rzeczy wywołują u Ciebie złość (co nie zdarzało się wcześniej), być może przyczyna leży w Twoim stanie zdrowia.

 

8. Odstaw używki

 

Jeżeli wyrażanie złości jest dla Ciebie problematyczne, a regularnie sięgasz po używki, dobrym pomysłem będzie odstawienie ich, przynajmniej na czas unormowania sytuacji. Używki zmieniają stan świadomości i zmieniają poziom kontroli emocji. Wiele badań podkreśla wpływ spożycia alkoholu na podwyższony poziom agresji.

 

9. Poszukaj innych sposobów na wyrażenie swojej złości

 

Osoby o szczególnie żywym temperamencie mogą poczuć, że słowa to za mało i potrzebują dodatkowo innych sposobów na wyrażenie swojej złości. Możesz skorzystać z tych sposobów:
• podrzyj kartkę
• uderz w poduszkę
• krzyknij z całych sił
• podskocz 10 razy
• narysuj swoją złość
• tup nogami
• przebiegnij się
• albo znajdź swój sposób, który będzie ci najbardziej sprzyjał.

 

10. Bądź dla siebie łagodny

 

Być może nie uda Ci się od razu dotrzeć do źródła swoich emocji albo zapanować nad swoją złością. I to będzie okej. Praca z emocjami to czasem długa droga, której nie da się przyspieszyć. Najważniejsze, że dostrzegłeś swój problem i rozpocząłeś nad nim pracę. Staraj się rozumieć siebie, reflektuj swoją sytuację, w Twoim, osobistym tempie. Pamiętaj, że na tej drodze możesz prosić o wsparcie bliskich lub profesjonalisty. Możliwe, że nie uda Ci się w pierwszej, zapalnej sytuacji zareagować spokojem i opanowaniem. To nie znaczy, że Twoja praca nad sobą nie ma sensu. Daj sobie prawo do błędu i czas na pracę nad sobą.

 

Pamiętaj.

Efektywne zarządzanie złością to wyraz troski o samego siebie i o Twoje otoczenie. Wiedza, której poszukujesz, będzie wspierać Twoje rozumienie emocji i kontrolę ich wyrażania.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.