Niska samoocena – jak sobie z nią poradzić?

03-01-2022

Zaniżone poczucie własnej wartości i niska samoocena często utrudniają Ci funkcjonowanie w życiu codziennym? Unikasz zmian, jesteś skryty, a w głowie pojawiają się myśli, że na nic nie zasługujesz?

 

Starasz się stwarzać pozory, że świetnie sobie radzisz, jednak jest zupełnie na odwrót? Robisz dobrą minę do złej gry, ale tak naprawdę nie czujesz się pewnie w wielu sytuacjach? Nigdy nie jest za późno, aby zacząć żyć w zgodzie z samym sobą. Oto co możesz zrobić, żeby wzmocnić poczucie własnej wartości.  

 

Jak wzmocnić poczucie własnej wartości? Jak sobie poradzić z niską samooceną?

Rozwijaj się

Często masz wrażenie, iż wszyscy pędzą do przodu, realizując swoje plany i marzenia, a Ty stoisz w miejscu. Znajomy właśnie ukończył świetny kurs językowy, co pozwoliło mu na podjęcie pracy za granicami kraju, inny znajomy zapisał się na kurs tańca, a jeszcze inna koleżanka zrobiła instruktora jogi. Przeglądasz kolejne media społecznościowe i bijesz się z myślami typu “Jak oni to robią?” Co jest z Tobą nie tak, czemu Twój żywot wygląda zupełnie inaczej? Zaczynasz zastawiać się obowiązkami w pracy, złym samopoczuciem, czy też brakiem czasu i pieniędzy. Zapewne masę swojej energii marnujesz na rzeczy, które nie wnoszą zbyt wiele, powodując niechęć. Poczucie wartości słabnie, stajesz się niepewny. W takich chwilach zastanów się, co sprawia Ci przyjemność, czego chciałbyś spróbować. Zacznij od małych kroków, możliwości jest mnóstwo.

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Pamiętaj – najlepsza inwestycja to inwestycja w samego siebie. Zdobywaj wiedzę, ucz się nowych rzeczy. Najgorszy jest zawsze ten pierwszy krok, potem jest z górki. Działaj, gdyż czasami to nic nie kosztuje. Powoli zaczniesz dostrzegać efekty swojej pracy, poznasz ludzi, pozyskasz wiele tematów do rozmów, a z czasem sam będziesz mógł pochwalić się nowymi doświadczeniami. Dzięki temu wzmocnisz poczucie własnej wartości i uwierzysz w swoje możliwości.   

 

 

Bądź dla siebie przyjacielem

 Każdy z nas popełnia błędy. Jesteśmy w końcu tylko ludźmi, mamy do tego prawo. Posiadamy lepsze i gorsze strony. Ktoś powie, że jest za niski, a ktoś inny, że ma za grube nogi. Nie ma ideałów. Ważne jest jednak, abyś nie skupiał się jedynie na swoich wadach. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem. Nie pozwól, aby definiowały Cię słabości, staraj się nad nimi pracować. Ucz się na błędach, wyciągaj wnioski. Zapomnij o przeszłości, to już było i nie wróci. Żyj czasem teraźniejszym. Mierz siły na zamiary, nie stawiaj sobie zbyt wysoko poprzeczki. Czasem lepiej jest wziąć trochę mniej na swoje barki, aby potem wywiązać się ze wszystkich obowiązków i finalnie poczuć satysfakcję, zadowolenie. Traktuj siebie jak najlepszego przyjaciela. Zacznij praktykować samoakceptację, która buduje poczucie własnej wartości. Nie szukaj dziury w całym. Skoncentruj się na swoich osiągnięciach, ciesz się nimi. Zaspokajaj własne potrzeby. Czuj się dobrze w swoim ciele. Każdego dnia znajdź chwilę i celebruj drobne sukcesy  

 

 

Pokaż swoje mocne strony

Zastanów się, w czym jesteś dobry. Lubisz gotować ? Zrób kolację, zaproś najbliższych, a na pewno to docenią, chwaląc Twoją kuchnię i gościnność. Lubisz jazdę na rowerze ? Zacznij trenować, zapisz się na zawody. Czasem sam udział w takiej imprezie daje mnóstwo radości. Dobrze czujesz się na parkiecie? Zapisz się na kurs tańca i powiększaj swoje możliwości. Poznaj swoje mocne strony i nie ukrywaj ich przed ludźmi. Dziel się z innymi swoimi umiejętnościami, a z pewnością zostaną one pozytywnie ocenione. Bądź świadomy swoich atutów, a poczucie własnej wartości będzie rosło w siłę. Jeżeli jest choć jedna rzecz, która sprawia, że dzień staje się lepszy – rób to ! Nie rezygnuj z siebie, ze swoich pasji. Pokaż światu, na co Cię stać.   

 

Stawiaj na siebie i nie porównuj się

 Zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie od Ciebie mądrzejszy, sprawniejszy czy też ładniejszy. Nie porównuj się do takich osób, zapomnij o nich na chwilę. Staraj się nie szukać jednostek lepszych od siebie, gdyż prowadzi to często do zaniżania własnej samooceny. Nikt nie jest idealny, a nawet ludzie, których uważasz za lepszych od siebie, zmagają się zwykle z różnorakimi kompleksami i problemami. Każdy z nas jest inny i postrzega świat w odmienny sposób. Zmień zatem kierunek obserwacji i zacznij przypatrywać się własnej osobie. Jeżeli chcesz się porównywać z kimkolwiek, porównuj się właśnie ze sobą, ale z przeszłości. Rzuć okiem na zdjęcia sprzed kilku lat i zobacz, jak się zmieniłeś. Dostrzegaj pozytywne aspekty. Życie ciągle zaznajamia Cię z czymś nowym, dlatego z pewnością zauważysz, że w przeciągu tych kilku ostatnich lat dużo się nauczyłeś. Pamiętaj – nie patrz na innych, gdyż tylko Ty się liczysz i to właśnie Ty jesteś najważniejszy.  

 

 

Nie krytykuj się nadmiernie

Nie bądź krytyczny wobec siebie. Daj sobie więcej czasu. To Ty jesteś panem swojego losu, dlatego wrzuć na luz. Samokrytycyzm nie wpływa dobrze na poczucie własnej wartości, wręcz przeciwnie. Naucz się wykazywać więcej współczucia, gdyż bardzo często to ty sam robisz sobie krzywdę. Poświęcaj więcej czasu na rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Dzięki temu zaczniesz wytwarzać więcej endorfin, które pozytywnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Poczuj się dobrze w swoim ciele, zaakceptuj to kim jesteś i kim się stajesz. Zacznij analizować myśli i naucz się panować nad negatywnymi emocjami. Dostrzegaj swoje potrzeby, problemy i wychodź im naprzeciw. Jeśli przychodzi gorszy dzień, nie dołuj się jeszcze bardziej, odpocznij. Zastanów się, co możesz zrobić, żeby było lepiej. Nie miej poczucia winy, jeżeli nie udało Ci się sprostać oczekiwaniom innych. Myśl o sobie, gdyż to Twoje pragnienia i marzenia stoją na pierwszym planie.   

 

 

Szukaj celu

Kiedy czujesz, że tracisz poczucie własnej wartości, zacznij stawiać sobie cele. Możesz zacząć powoli, małymi krokami. Pomyśl, co znajduje się w zasięgu ręki i zacznij działać. Każde, nawet małe osiągnięcie sprawi, iż nabierzesz pewności siebie. Nie spoczywaj na laurach. Aby funkcjonować, potrzebujesz określonego celu, do którego będziesz dążyć. Z czasem stanie się to Twoją siłą napędową. Im więcej dasz, tym więcej dostaniesz w zamian. Uwierz w siebie i swoje możliwości. Idź za głosem serca i podążaj za tym, w co wierzysz. Zastanów się, co możesz poprawić w swoim życiu, stwórz plan i zacznij go realizować. Nigdy nie przestawaj, pracuj nad sobą każdego dnia. Dzięki temu na pewno zyskasz większe poczucie własnej wartości.   Zacznij wierzyć w siebie i w swoje możliwości. Nie bój się porażki, gdyż po niej wrócisz ze zdwojoną siłą. Słuchaj wewnętrznego głosu, ale tylko wtedy, kiedy będzie pozytywnie nastawiał Cię do świata. Odrzuć złe emocje, staraj się panować nad nimi. Mierz siły na zamiary. Daj sobie pomóc. Przyjmuj komplementy, jednocześnie odwdzięczając się tym samym. Rób to co kochasz, co sprawia Ci przyjemność. Początki mogą być ciężkie, ale małymi krokami dojdziesz do celu. A jeśli coś powstrzymuje Cię i utrudnia Ci zmotywowanie się i zmianę stosunku do siebie, możesz zwrócić się do terapeuty poznawczo-behawioralnego, który Ci pomoże.   

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.