Jak wybrać terapeutę?

6 rzeczy, na które należy zwracać uwagę przy wyborze terapeuty

 

Wybór terapeuty jest bardzo istotny i może zadecydować nie tylko o skuteczności sesji, ale również zaważyć na naszym podejściu do psychoterapii w przyszłości. Jak spośród wielu dostępnych specjalistów znaleźć tego, który będzie odpowiedni i skuteczny? Poniżej przedstawiamy, co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Ci pomogą.

 

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

 

1. Rodzaj psychoterapii – czyli tak zwana modalność. Naliczono ich na świecie kilkaset. Niestety, nie każda z nich będzie pomocna w rozwiązaniu naszego problemu. Trzymsie.pl, bazując na wielokrotnie potwierdzonej skuteczności psychoterapii poznawczo-behawioralnej, skupia psychoterapeutów właśnie tej modalności psychoterapeutycznej. Nasz wybór oparliśmy między innymi na wynikach badań naukowych (bardzo rygorystycznych pod względem metodologii), które nieustannie przeprowadza Narodowy Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej NICE w Wielkiej Brytanii oraz Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne APA. Właśnie ze względu na jej udokumentowaną skuteczność należy do niewielu metod leczenia zaburzeń psychicznych refundowanych przez NFZ.

 

2. Wykształcenie i certyfikacja. Są one równie istotne, jak w przypadku lekarza specjalisty – bez odpowiednich uprawnień, dyplomów czy certyfikatów nie powinien on pracować na oddziale szpitalnym, w przychodni lub w gabinecie prywatnym. W przypadku psychoterapii poznawczo–behawioralnej certyfikat przyznawany jest na okres 5 lat, a potem odnawiany (poprzez weryfikację szkoleń terapeuty oraz ilość odbytych superwizji). Certyfikowany psychoterapeuta, poza poddawaniu się superwizji, zobligowany jest też do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji poprzez uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach oraz do bycia zrzeszonym w jednym z wielu stowarzyszeń, które są jakby związkami zawodowymi psychoterapeutów. Certyfikat nie jest i nie może być tajemnicą terapeuty, a pacjent w każdej chwili powinien mieć możliwość weryfikacji wykształcenia swojego terapeuty, również poprzez informacje na stronie odpowiedniego stowarzyszenia. Należy także nadmienić, iż psychologowie znajdujący się w procesie certyfikacji, są również pełnoprawnymi terapeutami i mają uprawnienia oraz obowiązki, jak certyfikowani psychoterapeuci poznawczo-behawioralni.

 

3. Specjalizacja. Każdy psychoterapeuta jest przygotowany do pracy ze wszystkimi zaburzeniami. Może się jednak specjalizować w bardzo konkretnej, wąskiej dziedzinie (np. terapia rodzinna, terapia par, terapia uzależnień, seksuologia i wiele innych). Sprawia to, że może posiadać więcej narzędzi do pracy z problemami w tym obszarze i czynić go skuteczniejszym. Bywa też, że terapeuta ma mniej doświadczenia w leczeniu danego problemu. Nie oznacza to, że nie będzie w stanie pomóc, ale dla pewności może chcieć zarekomendować innego specjalistę.

 

4. Narodowość, język, religia. Różnice kulturowe bywają zauważalne nawet w przypadku osób z blisko siebie położonych krajów. Inne zwyczaje i niemożność odniesienia się do kultury mogą utrudniać terapię. Kolejnym problemem może być bariera językowa. Dlatego też większość preferuje terapeutów mówiących w tym samym języku i najlepiej – tej samej narodowości, co oni. Osoby mieszkające na stałe za granicami swojej ojczyzny miewają problemy ze znalezieniem odpowiedniego specjalisty. Więcej na ten temat piszemy w artykule dotyczącego emigracji. Znajdziesz go tutaj. Rozmawiając zaś o śmierci i przemijaniu, ciężko nie poruszyć tematyki poglądów na życie po śmierci. Odmienna religia terapeuty może utrudnić cały proces. Czasem dzielenie tego samego systemu wartości, może dodatkowo pomóc terapeucie w zrozumieniu i dotarciu do swojego pacjenta.

 

5. Wiek i płeć. Dla większości osób cechy te nie będą bardzo znaczące. Ani to czy terapeuta jest kobietą czy mężczyzną, ani rok jego urodzenia oczywiście nie wpływają w żaden sposób na skuteczność przeprowadzanej przez niego terapii. Bywa jednak, że odmienna płeć jest pewną przeszkodą i nie pozwala pacjentowi do końca się otworzyć. Może się tak dziać, jeśli ma on problemy w komunikowaniu się z płcią przeciwną lub przeżył traumę, która nie pozwala mu zaufać mężczyznom lub kobietom. Również przy wyborze seksuologa płeć może mieć duże znaczenie. Natomiast podobny wiek terapeuty i pacjenta może pomóc w zbudowaniu nici porozumienia. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna.

 

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć przy kłopotliwym wyborze psychoterapeuty, zapraszamy do kontaktu.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.