Schizoidalne zaburzenie osobowości

07-04-2023

Osoby, które cierpią na schizoidalne zaburzenie osobowości, mają trudności z wyrażaniem swoich uczuć i z utrzymywaniem bliskich relacji społecznych. Można odnieść wrażenie, że takie osoby nie są zainteresowane zbudowaniem przyjacielskiej relacji.

 

Osoby schizoidalne podtrzymują swoje poczucie bezpieczeństwa, unikając bliskości z innymi, ponieważ obawiają się pochłonięcia i zakładają, że zostaną niezrozumiane. Takie osoby często są postrzegane jako zimne i zdystansowane, można o nich pomyśleć jak o skrajnych introwertykach. Ale co ważne – nie oznacza to, że każdy samotnik lub introwertyk cierpi na zaburzenia osobowości!

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Osoba cierpiąca na schizoidalne zaburzenie osobowości rzadko doświadcza silnych emocji – i pozytywnych i negatywnych. Głównym stanem w jej przypadku jest utrzymująca się stale apatia. Taka osoba czerpie przyjemność z niewielu rzeczy, często unika życia seksualnego lub jest ono niesatysfakcjonujące. Rzadko dąży do osiągnięć i pozostaje raczej zamknięta na doświadczenia, nie starając się wychodzić poza swoją strefę komfortu.

 

 

schizoidalne zaburzenia osobowości

 

 

Osoby schizoidalne często tworzą swój alternatywny, wewnętrzny świat. Spędzają w tym świecie wiele czasu fantazjując i wyobrażając sobie różne scenariusze wydarzeń. Może to się też przejawiać w nadmiernym zaangażowaniu w fabułę jakiejś gry, książki czy serialu. Życie przygotowaną fabułą, którą można kontrolować i dowolnie dystansować może wydawać się bezpieczniejszą opcją.

Schizoidalne zaburzenie osobowości

Osoby schizoidalne niespecjalnie są zainteresowane uwagami innych osób – ani krytyką ani pochwałami, skutkuje to niebywałą autentycznością. Dodatkowo poprzez rozbudowany świat wewnętrzny, takie osoby często przejawiają talenty twórcze. Przez wiele lat uważano, że schizoidalne zaburzenie osobowości jest w jakimś stopniu powiązane z występowaniem schizofrenii, jednak obecnie odchodzi się od tego przekonania.

 

Schizoidalne zaburzenie osobowości należy do zaburzeń z wiązki A. Zaburzenia z tego zbioru cechują się wysokim poziomem nieufności, podejrzliwości i wycofania społecznego. Takie osoby często uważane są za dziwaczne i ekscentryczne.

 

Schizoidalne zaburzenie osobowości jest bardzo obciążające dla osoby cierpiącej – problemy z niego wynikające nie utrzymują się przez kilka tygodni czy też miesięcy, ale przez wiele lat, wpływając na dobrostan, samopoczucie i fizyczne zdrowie danej osoby. W wielu przypadkach temu zaburzeniu osobowości mogą towarzyszyć depresja, problemy z substancjami uzależniającymi, czy też problemy na tle lękowym. Aby poradzić sobie z nimi, osoba cierpiąca może skorzystać z pomocy terapeuty w trakcie psychoterapii indywidualnej, czy też skorzystać z możliwości, jakie daje terapia grupowa. W przypadku tego zaburzenia terapia ma za zadanie między innymi poprawę zdolności komunikacyjnych i ulepszenie relacji społecznych. Psychoterapię wspierać mogą środki farmakologiczne, mające na celu obniżenie lęku, poradzenie sobie ze stanami depresyjnymi czy też psychotycznymi – szczególnie w przypadku, gdy zaburzeniu osobowości towarzyszą w pełni rozwinięte formy zaburzeń, takich jak depresja czy też uogólnione zaburzenie lękowe.

 

 

zaburzenia schizoidalne

 

 

Nie jest jasne, co dokładnie leży u podłoża powstawania tego typu zaburzenia – przyczyn można doszukiwać się w środowisku, w którym dojrzewała dana osoba, jak i w materiale genetycznym, który odziedziczyła. Dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia omawianego zaburzenia osobowości występuje wtedy, gdy jeden z rodziców cierpiał na podobne zaburzenie, ale także wtedy, gdy już w trakcie dorastania dziecka nie otrzymywało wystarczająco dużo uwagi i zwykłego, rodzicielskiego ciepła. Rodzice, którzy odpowiednio nie reagowali na potrzeby dziecka, mogą przyczynić się do pojawienia się tego zaburzenia osobowości i prawdopodobieństwo jego wystąpienia staje się większe, im poważniejsze było zaniedbanie – może być tutaj mowa o porzuceniu, przemocy domowej czy doświadczeniu traumatyzującej sytuacji.

 

Więcej o zaburzeniach osobowości znajdziesz na blogu trzymsie.pl.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.