Jak zadbać o relację z dorosłym dzieckiem?

23-03-2022

Na świat przychodzi dziecko, a Ty automatycznie przyjmujesz nową funkcję – stajesz się rodzicem. Będąc matką czy też ojcem zaczynasz inaczej spoglądać na świat. Obserwujesz każdy ruch swojego nowo narodzonego maleństwa. Patrzysz, jak wychodzą mu ząbki, jak stawia pierwsze kroki, a kiedy po raz pierwszy z jego ust słyszysz słowo mama lub tata, Twoje oczy zalewają łzy wzruszenia.

 

Obchodzicie wspólnie pierwsze urodziny, pierwsze potknięcia i siniaki na kolanach. Dziecko rośnie jak na drożdżach. Pierwsza klasa, pierwsze przyjaźnie. Chodzisz na przedstawienia i zebrania. Czasem bywa dobrze, ale przychodzą też gorsze chwile. Słuchasz opowieści o nowej sympatii albo o zawodzie miłosnym. Starasz się pomagać swojemu dziecku, jak najlepiej potrafisz. Towarzyszysz mu w okresie buntu, czasem się kłócicie, jednak Ty zawsze starasz się być oparciem i wyciągasz pomocną dłoń. Nie zawsze bywa kolorowo, takie jest życie.

 
 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 
 
Nadchodzą 18 urodziny, dalej matura i wyjazd na studia czy też podjęcie pierwszej pracy. Twoje dziecko już nie jest tym małym brzdącem, które dopiero co nauczyło się chodzić. Właśnie wtedy Twoja córka albo syn opuszczają rodzinny dom i idą w swoją stronę, jednocześnie wchodząc w dorosłość, a taki stan rzeczy czasami ciężko przyswoić do wiadomości.

 

Zwykło się mawiać – małe dziecko mały problem, duże dziecko duży problem. W Twoich oczach pociecha zawsze będzie dzieckiem, nie zważając na wiek. Należy pamiętać jednak, iż wasze relacje ulegają ciągłym zmianom, tak jak i wasze zachowanie, sposób bycia. Skoro więc wszystko ewoluuje, to Twoja relacja z dzieckiem również. Zastanawiasz się, w jaki sposób zadbać o dobre kontakty między wami? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak zachować dobre relacje z dorosłym dzieckiem.

 

dobra relacja z dorosłym dzieckiem

 

 

Odetnij pępowinę

Stając się rodzicem, pozostajesz nim do końca swych dni. Kiedyś jednak nadejdzie taka chwila, kiedy Twoje dziecko nie będzie potrzebowało tak intensywnej opieki. Wtedy pozwól dziecku odejść, aby mogło układać sobie dorosłe już życie. Zrobiłaś/eś wszystko, co w twojej mocy, żeby stworzyć dobre fundamenty, dalej budować musi samodzielnie. Możesz oczywiście stać niedaleko i obserwować, jednak nie wtrącaj się, daj wolną rękę i pole do działania. Nie ograniczaj waszych relacji i idź z biegiem czasu, stwarzając relację na nowych zasadach, dostosowanych do zachowania Twojego dorosłego dziecka.

 

Jak równy z równym

Jako rodzic dorosłego dziecko zacznij zauważać zmiany, które zaszły na przestrzeni wielu lat. Twoja córka czy syn nie są już małymi dziećmi. Najczęściej są to ludzie, którzy zakładają swoje rodziny lub posiadają je od wielu lat. Przywyknij do tego i nadaj waszym relacjom nowego wydźwięku. Naucz się traktować swojego dziecko na równi z samą/ym sobą. Zaakceptuj fakt, iż Twoje dziecko jest już dorosłe i samo odpowiada za swoje czyny, zachowania i podjęte decyzje życiowe. Zrobiłaś/eś wszystko co było do zrobienia. Wychowałaś/eś swojego dziecko, zapewniłaś/eś mu godny byt, najprawdopodobniej znasz go lepiej niż ktokolwiek inny. Pozwól mu wyjść spod Twoich skrzydeł.

 

Bądź uważnym słuchaczem

Kiedy Twoje dziecko staje się dorosłą osobą, decydującą o sobie i swoim losie, jedyne czego od Ciebie potrzebuje to wsparcie, a nie kolejna “dobra rada”. Chcą zachować dobre relacje, niekiedy trzeba ugryźć się w język. Twoje dorosłe dziecko często może mieć zupełnie inne podejście do życia niż Ty. Czasy się zmieniają, nie pozostawaj w tyle. Pewne rzeczy zachowaj dla siebie i pozwól swojemu potomkowi podejmować decyzje samodzielnie. Nie zawsze będzie to zapewne dobra decyzja, ale pomoże mu to kształtować siebie i uczyć się na własnych błędach. Kto wie, może następnym razem przyjdzie po poradę właśnie do Ciebie.

 

Bądź przyjacielem

Nie oceniaj, nie kontroluj, nie rozkazuj. Okres wychowania i kształtowania jest już za wami. Twoje dziecko wyfrunęło z gniazda i czasem może okazać się, że pofrunęło drogą, która niekoniecznie będzie się Tobie podobać. Szanuj takie decyzje, mimo że nie zawsze są zrozumiałe dla Twojej osoby. To, co jest ważne dla dziecka, powinno być tak samo ważne dla Ciebie. Staraj się być przyjacielem, który nigdy nie ocenia zachowania drugiej osoby, ale raczej od razu szuka wyjścia i rozwiązania z danej sytuacji. Ciesz się szczęściem i nie narzucaj swojego zdania, gdyż każdy jest dorosły i umie zadbać o siebie i swoje potrzeby według własnego uznania.

 

dbanie o relację z dorosłym dzieckiem

 

 

Szanuj i toleruj

Mając na względzie dobre relacje z dorosłym dzieckiem, nie możesz również zapominać o dobrych relacjach z drugą połówką. Jako rodzic często wyobrażałaś/eś sobie osobę, która stanie u boku Twojego dziecka. Przewidywałaś/eś, że będzie to osoba wykształcona, posiadająca dobrze płatną posadę, mająca podobne zainteresowania do Twoich. Ostatecznie jednak Ty, jako rodzic nie masz wpływu na to, z kim Twoje dziecko ułoży sobie życie. Wszystkie te rzeczy nie są ważne. Czasem będziesz musiał/a zachować swoją opinię dla siebie i zaakceptować wybór bez względu na to czy Ci się to podoba czy nie. Istotnie jest tylko to, czy Twoje dziecko jest szczęśliwe i tak samo kochane przez swoją wybrankę czy też wybranka.

 

Pielęgnuj wspólne chwile

Komunikacja z dorosłym dzieckiem może nabrać nowego znaczenia. Nie zawsze to, co podoba się Tobie, spodoba się Twojemu dziecku, dlatego poznawaj jego pasje, bądź wiernym kibicem, a czasem nawet i współzawodnikiem. Nie musisz od razu skakać ze spadochronem, aby utrzymać dobre relacje ze swoją pociechą. Niekiedy wystarczy zwykły spacer czy rozmowa przez telefon. Nie bądź sceptycznie nastawiona/y do tego, czym zajmuje się Twoje dziecko w czasie wolnym, co robi dla poprawy humoru. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Spróbuj zrobić coś, co przynosi radość dziecku, a może spodoba się i Tobie.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.