Jak poradzić sobie z nadmierną samokrytyką?

22-11-2022

Wiemy już, że nasz wewnętrzny krytyk to strofujący głos, który nas karze za każdy błąd. Skupia się on na naszych słabościach i uwydatnia je oraz znacznie zaniża naszą samoocenę. Jak poradzić sobie z nadmierną samokrytyką?

 

Wszyscy mamy swojego własnego krytyka, jednak niektórym ludziom jest znacznie ciężej “poradzić sobie” z nim. Dzieje się tak, ponieważ każdy człowiek jest inny oraz każdy reaguje na różne bodźce na własny sposób.

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Niektórzy ludzie są bardziej odporni na krytykę. Każdą uwagę skierowaną w swoją stronę traktują jak paliwo napędowe do dalszego działania – „Skoro ktoś uważa, że mogę zrobić to lepiej – na pewno mi się uda!”. Z drugiej jednak strony są też ludzie wrażliwi. Dali oni z siebie wszystko podczas wykonywania zadania czy codziennej czynności, a słowa krytyki i tak wpajają się głęboko i biorą je oni do siebie. Osoby takie zaczynają myśleć w negatywny sposób o sobie oraz o swoich możliwościach. Myśli te sprawiają, że rezygnują oni z wykonywania dalszych działań i odczuwają niechęć do samych siebie, co może prowadzić do depresji.

 

Możemy więc zauważyć, że wewnętrzny krytyk ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie psychiczne i może prowadzić do jego wyniszczenia. Co więcej, badania pokazują, że zależność między wewnętrznym krytykiem a depresją działa również w drugą stronę. Osoby cierpiące na zaburzenia nastroju myślą o sobie w sposób krytyczny i zaczynają wierzyć w to, co podpowiada im karcący wewnętrzny głos.

 

Jak w takim razie możemy uchronić się od negatywnych wewnętrznych komunikatów?

 

Sposoby na wewnętrznego krytyka

 

Wewnętrzny krytyk na pierwszy rzut oka może wydawać się pozytywną postacią – przecież on chce, żebyśmy byli lepsi, prawda? Okazuje to jednak w bardzo wrogi sposób, wysyłając nam komunikaty, które mogą prowadzić do zrujnowania naszego zdrowia psychicznego. Gdy odbieramy negatywne komunikaty, zaczynamy się stresować i tracimy wewnętrzny spokój. Wpisując w wyszukiwarce internetowej frazę „sposoby na stres”, jednym z pierwszych wyników będzie „policz powoli do 10”. Brzmi zabawnie, jednak głęboki, spokojny oddech naprawdę ma uspokajające właściwości. Jest to łatwy sposób, który może przynieść ulgę w trudnych momentach. Kiedy krytyk dochodzi do głosu zaczynamy dostrzegać tylko jego – umykają nam nasze własne zalety oraz mocne strony. Aby je ponownie dostrzec i odeprzeć ataki słowne krytyka, musimy się uspokoić, a nasz oddech działa jak miecz niezbędny do pokonania krytyka. Gdy jesteśmy już spokojni i opanowani krytyk nie stanowi dłużej zagrożenia.

Jak poradzić sobie z nadmierną samokrytyką?

 

Jak poradzić sobie z nadmierną samokrytyką

 

Więcej informacji na temat krytyka oraz przykładów na jego poznanie oraz zrozumienie w psychologicznym kursie online „Wewnętrzny krytyk – jak go oswoić?” przygotowanym przez naszą psychoterapeutkę Martę Figurską, który znaleźć można na kursy online.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.