Czym jest wewnętrzny krytyk?

19-11-2022

Kim jest wewnętrzny krytyk? Jest to nasz wewnętrzny głos, który nas ocenia. Niestety nie robi on tego w sposób konstruktywny. Jak sama nazwa wskazuje – on krytykuje. 

 

Wewnętrzny krytyk ocenia nas, każdy nasz czyn, wszystko to, co robimy, czasem nawet to o czym myślimy. Może znacząco wpływać na nasze życie, powoli wyczerpując zasoby energii. Przez krytyka nie mamy ochoty na uczestniczenie w spotkaniach towarzyskich, na rozmowę z przyjaciółmi czy nawet na wyjście z domu na spacer lub do sklepu. Wyniszcza nas od środka, sprawiając, że nie możemy cieszyć się własnym życiem.

 
 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 
 
Dlaczego się krytykujemy? My, wszyscy ludzie, chcemy być postrzegani jako osoby zadbane, z ułożonym życiem rodzinnym, towarzyskim oraz zawodowym. Gdy coś układa się nie po naszej myśli, na początku zaczynamy odczuwać smutek lub przygnębienie. Wtedy na scenę wkracza krytyk – wyolbrzymia on pojawiające się poczucie winy. Sprawi, że zaczynamy się obwiniać i tracimy wiarę w nasze możliwości oraz przestajemy starać się wykonać nasze zadania najlepiej, jak potrafimy. Samokrytyka jest zachowaniem całkowicie naturalnym i każdy człowiek ma z nią do czynienia. Jednak gdy zauważymy, że jest ona coraz bardziej intensywna i zaczyna coraz bardziej zaburzać nam codzienność, powinniśmy pomyśleć nad poszukaniem pomocy w jej okiełznaniu.

 

 

Perfekcjonizm czy wewnętrzny krytyk?

 

Wewnętrzny krytyk ściśle wiąże się z perfekcjonizmem. Wywodzi się on właśnie z naszej chęci bycia postrzeganym jako osoby z życiem idealnym – grzeczne, dobrze wychowane dzieci, które zawsze mówią “dzień dobry” sąsiadom i przynoszą same piątki i szóstki ze szkoły; dobrze płatna praca, która pozwala nam się rozwijać; piękny, zawsze posprzątany dom, w którym udało nam się stworzyć doskonałe warunki dla życia rodzinnego; masa przyjaciół, z którymi spędzamy sobotnie wieczory i jeździmy na wakacje. Jednak, gdy choć jedna cegiełka w idealnie ułożonym świecie się poluzuje, wszystko może się zawalić. A przynajmniej my tak to postrzegamy, co jest zasługą krytyka, który z całych swoich sił stara się nam wmówić, że tak właśnie będzie. Dobrze jest mieć poukładane książki na półce w sypialni, jednak wpadanie w panikę i obwinianie siebie, ponieważ spóźniliśmy się 15 minut na spotkanie ze znajomymi, sugeruje, że powinniśmy zacząć pracować nad swoim wewnętrznym krytykiem.

 

Krytyk znajduje się w każdym z nas – co jednak zrobić, gdy dochodzi on do głosu zbyt często oraz krzyczy zbyt głośno?

 

Krytyka należy oswoić, zaprzyjaźnić się z nim. Nie da się go pozbyć zupełnie, trzeba nauczyć się z nim żyć w taki sposób, aby nie utrudniał nam codzienności. Jednak jak można to uczynić? Jak okiełznać swojego wewnętrznego krytyka?

 

Przede wszystkim musisz go poznać. Wyobraź go sobie jako osobę siedzącą na przeciwko Ciebie i świdrującą Cię spojrzeniem. Jest to mężczyzna, czy kobieta? W jaki sposób się do Ciebie zwraca? Czy widnieje na jego twarzy szyderczy uśmiech, czy raczej jest to zimna obojętność? Bardzo dokładnie “przypatrz się” krytykowi – w końcu to co znane nie wydaje się tak straszne, jak to, czego nie znamy. Nie będziemy się aż tak obawiać osoby, którą znamy. Zaczniemy traktować go jak nielubianego znajomego, którego “rady” możemy zastosować.

 

Więcej informacji na temat krytyka oraz przykładów na jego poznanie oraz zrozumienie w psychologicznym kursie online “Wewnętrzny krytyk – jak go oswoić?” przygotowanym przez naszą psychoterapeutkę Martę Figurską, który znaleźć można na Drodze Wsparcia by trzymsie.

 

 

Więcej ciekawych artykułów psychologicznych znajdziesz na naszym blogu.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.