„W zdrowym ciele zdrowy duch!” Brzmi znajomo? Już dzieci w przedszkolu oswajane są z tą myślą. Czasem jednak w natłoku obowiązków zapominamy, że od stanu naszego organizmu zależy w dużej mierze to, jak czujemy się psychicznie.
Stwierdzenie „Sport to zdrowie” jest powszechnie znane. Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze ciała oraz zdrowie. Pomaga nam utrzymać prawidłową wagę ciała, obniża poziom cukru we krwi; wzmacnia też układ immunologiczny i płuca, co przyczynia się do zwiększonej ilości tlenu docierającej do komórek. Nie są to jedyne pozytywne skutki regularnej aktywności fizycznej. Przeczytaj, co jeszcze zyskujemy dzięki niej.
Jak na naszą psychikę wpływa aktywność fizyczna?
1. Aktywność fizyczna to źródło satysfakcji i dumy
Ruch i wysiłek pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i nastrój. Kojarzysz tę satysfakcję po przejechaniu zaplanowanej trasy rowerowej lub wykonaniu danego cyklu ćwiczeń? Twoje poczucie wartości skacze w górę, w końcu jest ku temu dobry powód – UDAŁO CI SIĘ!
2. Wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin
Wysiłek fizyczny powoduje wydzielania się endorfin, tak zwanych hormonów szczęścia. Przyczynia się to do obniżenia prawdopodobieństwa zachorowania na depresję lub innych zaburzeń nastroju. Pomoże też w walce z tymi chorobami i ogólnym poprawieniem samopoczucia.
3. Aktywność fizyczna to okazja, żeby się wyładować
Sport pozwala wyładować negatywne emocje. Zła ocena w szkole? Kłótnia z rodzicami? Żona znowu się obraziła, a Ty nie masz pojęcia, o co? Spróbuj rozładować swoje emocje i poirytowanie podczas szybkiego marszu czy biegu. A może nawet pokusisz się o taniec czy sport, jak np. boks?
4. Aktywność fizyczna obniża poziom stresu
Aktywność fizyczna łagodzi stres. W ciągu jednego dnia zadajemy sobie wiele pytań, które nas nurtują i zaprzątają naszą głowę: a co jeśli zawalę ten egzamin; a co jak nie dostanę tej pracy; a co jeśli mój projekt okaże się niewystarczająco dobry? Każdy z nas musi znaleźć sposób, aby się wyciszyć i zrelaksować po stresującym dniu. Dla jednych będą to spokojne techniki oddechowe i medytacja w parku, lekcje jogi, porządny wycisk na basenie lub długi spacer w lesie z odgłosami natury.
5. Sport pozwala zająć umysł
Gdy dręczą Cię nieprzyjemne myśli, nie możesz dać im czasu na kołatanie się po Twojej głowie! Pomyśl o jakimś hobby w postaci uprawiania wybranej sztuki walki, tańca, a może pokusisz się nawet na sport ekstremalny w stylu wspinaczki górskiej? Oczywiście, nie musisz od razu rzucać się na Mount Everest. Wszystko dzieje się małymi kroczkami, a przy takim hobby na pewno nie będzie czasu na zamartwianie się.
Pamiętaj
W codziennym życiu doświadczamy wielu przykrych i niepokojących sytuacji. Jednak już tak prosta czynność jak niewielki wysiłek fizyczny pomoże nam w walce z myślami krzątającymi się nam po głowach czy poczuciem przytłoczenia przez otoczenie. A jeśli utrzymamy regularność naszych ćwiczeń czy spacerów, „skutki uboczne” naszej aktywności mogą zaskoczyć nas tylko pozytywnie. Może zdarzyć się, że z jakichś powodów trudno podjąć ten pierwszy krok. Jeśli nie potrafisz się zmotywować, a chcesz zmienić swoje nawyki, przydatna może okazać się konsultacja z psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym online, który pomoże Ci w efektywny sposób rozplanować i wprowadzić zmiany na lepsze.