Paranoiczne zaburzenie osobowości

07-11-2022

Paranoiczne zaburzenie osobowości to zaburzenie, w którym dominuje nieufność i podejrzliwość, co negatywnie wpływa na relacje interpersonalne. Osoba z takim zaburzeniem będzie miała wiele trudności w nawiązaniu i utrzymaniu relacji. Trudno będzie jej uwierzyć w czyjeś dobre zamiary, brak ukrytych motywów oraz uznać, że ktoś może być bardziej źródłem wsparcia niż zagrożenia.

Paranoiczne zaburzenie osobowości najczęściej rozpoczyna się na początku dorosłego życia. W jego przypadku dużo bardziej narażoną grupą są mężczyźni, u kobiet występuje rzadziej.

 

Psycholog online, psychoterapia przez internet

 

Osoby z paranoicznym zaburzeniem osobowości mają skłonność do spostrzegania siebie jako człowieka bez skazy. Trudno im zaakceptować, że popełnili jakiś błąd, dlatego w takiej sytuacji winę przypisują komuś innemu, najczęściej równocześnie dostrzegając nikczemne motywy. 

 

Ogromnym kosztem osobistym tego zaburzenia jest życie w nieustannym napięciu i poczuciu zagrożenia, które jest naprawdę trudne do zniesienia. W efekcie wiele czasu i energii osoba poświęci na odnalezienie dowodów, które potwierdzałyby, że wiszące nad nią zagrożenie jest realne. Taka osoba będzie wszędzie wietrzyć podstęp i szukać dowodów prześladowania lub spisku, równocześnie odrzucając dowody, które przeczą jej teorii. 

 

 Paranoiczne zaburzenie osobowości: objawy

 

Badania potwierdzają, że na paranoiczne zaburzenie osobowości mogą się składać zarówno elementy podejrzliwości jak i wrogości. Konsekwencją życia w ciągłym napięciu jest impulsywność, osoba z paranoją będzie reagować szybko i gniewnie, a nawet agresywnie. Trudno będzie jej wybaczyć krzywdę, a już tym bardziej o niej zapomnieć. 

 

paranoiczne zaburzenie osobowości objawy

 

Wspomniane na początku trudności z utrzymaniem związków są szczególnie istotnym problemem osób z paranoicznym zaburzeniem osobowości. Bardzo często w relacjach romantycznych pojawiają się liczne podejrzenia o zdradę, co często skutkować może zrywaniem relacji, gdy partner nie jest już dłużej w stanie tolerować powtarzających się podejrzeń i braku zaufania. Poza relacjami partnerskimi osoby z tym zaburzeniem mogą mieć problem z innymi osobami, ze względu na fakt, iż z reguły są wobec nich zdystansowane i zimne. Dodatkowo, w przypadku wszystkich relacji starają się uzyskać jak największą kontrolę, by zredukować dyskomfort płynący z długiej listy wątpliwości i podejrzeń. 

 

Osoby z omawianej grupy bardzo często mają znaczny problem ze zrelaksowaniem się, wynikający ze stałego napięcia i stresu.  Nie dostrzegają swojego problemu, uważają, że zawsze mają rację we wszystkich swoich podejrzliwych przypuszczeniach, więc tym samym nieustannie myślą i martwią się wszystkimi potencjalnymi zagrożeniami dla ich dobrostanu.

 

Dobrze jest pamiętać, że pomimo dużych trudności w funkcjonowaniu społecznym takie osoby z reguły utrzymują dość dobry kontakt z rzeczywistością, choć w chwilach stresu mogą doświadczać przemijających objawów psychotycznych. 

 

 Paranoiczne zaburzenie osobowości: przyczyny

 

paranoiczne zaburzenie osobowości leczenie

 

W przyczynach powstania tego zaburzenia dostrzega się czynniki genetyczne oraz rodzinne. Dziedziczenie takich cech jak antagonizm i neurotyczność tworzą podatny grunt. Jeżeli dojdzie do tego niska jakość opieki rodzicielskiej, wykorzystanie w dzieciństwie czy też doświadczenie przemocy może skutkować to pojawieniem się zaburzenia w dorosłym życiu.

 

 Paranoiczne zaburzenia osobowości: leczenie

 

Osoby z paranoicznym zaburzeniem osobowości z reguły nie dostrzegają swojego problemu, ponieważ są przekonane, że wszystkie, często wręcz irracjonalne podejrzenia, mają pełne oparcie w rzeczywistości i nie są wynikiem zaburzonego myślenia. W związku z tym, osoby z tej grupy zwykle nie szukają pomocy ze strony bliskich czy też profesjonalistów. Jeżeli jednak pojawi się już przestrzeń do zauważenia i pogodzenia się z własnymi problemami, najbardziej efektywna w powrocie do zdrowego funkcjonowania jest psychoterapia. W przypadku omawianych osób opiera się ona z reguły na pracy nad poprawą komunikacji z innymi osobami czy też radzeniem sobie w codziennych sytuacjach, w których znaczącą przeszkodą mogą być nieustające podejrzenia np. o zdradę.    

 

Jeżeli tematyka zaburzeń osobowości wydała ci się interesująca, więcej artykułów znajdziesz na trzymsie.pl.

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.