ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi

Centrum Diagnozy ADHD trzymsie.pl

 

W naszym Centrum Diagnozy ADHD zapewniamy rzetelne przeprowadzenie diagnozy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi online przez psychoterapeutów poznawczo-behawioralnych.

 

Umów się na diagnozę ADHD online do jednego z naszych terapeutów online specjalizujących się w ADHD.

 

Jak wygląda proces diagnozy ADHD? 

 

W Centrum Diagnozy ADHD trzymsie.pl przeprowadzamy całościową diagnozę zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi. Diagnoza obejmuje około 3-4 spotkań, podczas których brane są pod uwagę różne aspekty. Dzięki temu osoba diagnozowana otrzymuje pełny obraz swojego problemu. Sesje diagnostyczne dzielą się na 3 części:

 

Wywiad wstępny (1 spotkanie): psycholog zapyta Cię o powód zgłoszenia, doświadczane trudności, historię leczenia (jeśli istnieje), a także choroby i obecnie przyjmowane leki. Ten wstępny wywiad służy zgromadzeniu informacji potrzebnych do postawienia hipotez.

Po wywiadzie otrzymasz drogą mailową przesiewowe kwestionariusze, które należy wypełnić przynajmniej 2 dni przed kolejną wizytą.

 

Wywiad diagnostyczny w kierunku ADHD (2-3 spotkania)

 

(opcjonalnie) Jeśli podczas wywiadu psychologicznego, diagnosta postawi hipotezę odnośnie obecności innych zaburzeń, za zgodą pacjenta mogą odbyć się kolejne 2-3 spotkania nacelowane na sprawdzenie innych hipotez badawczych.

 

W ramach spotkań otrzymasz arkusz wyników DIVA 5 wraz z podpisem i pieczątką diagnosty, który to dokument jest oficjalną diagnozą.

 

 

Nasz zespół

 

Agnieszka Achramowicz-Bielecki

 

Certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna z wieloletnim doświadczeniem. Jest specjalistką ds. merytorycznych w trzymsie.pl. Specjalizuje się w pracy z pacjentami cierpiącymi między innymi na zaburzenia lękowe, osobowości, nastroju oraz zmagającymi się z ADHD. Uczestniczyła w I Międzynarodowym Kongresie ADHD w Warszawie. Temat ADHD jest jej szczególnie bliski, dlatego wyszła z inicjatywą stworzenia Centrum Diagnozy ADHD w obrębie trzymsie.pl.

Umów się na spotkanie diagnostyczne – zarezerwuj wolny termin u terapeutki

 

 

Marta Figurska

 

Psycholog, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. W swojej pracy łączy założenia III fali terapii poznawczo-behawioralnych, głównie terapii schematu oraz terapii akceptacji i zaangażowania. Staż odbywała m.in. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii oraz Mokotowskim Centrum Zdrowia Psychicznego. Pasjonuje się tematyką ADHD, stale poszerza swoją wiedzę, szkoląc się u polskich oraz zagranicznych specjalistów (m.in. Russ Harris, Jennifer Kemp).

Umów się na spotkanie diagnostyczne – zarezerwuj wolny termin u terapeutki

 

 

Katarzyna Olszówka

 

Psychoterapeutka poznawczo-behawioralna w trakcie szkoły psychoterapii poznawczo-behawioralnej. Stale współpracuje z Fundacją „Pięknie Pomagam”. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, Studium Pedagogiczne UJ, studia podyplomowe Talent Management in Tech Companies na Akademii Górniczo-Hutniczej i akredytowany przez International Coach Federation (ICF) programu „Mukoid Institute’s Professional Coach Training Program”. Uczestniczy w wielu szkoleniach. Interesuje się tematyką ADHD.

Umów się na spotkanie diagnostyczne – zarezerwuj wolny termin u terapeutki

 

 

Michał Wydrzyński

 

Ukończył pięcioletnie studia magisterskie z zakresu psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, realizując dwie ścieżki specjalizacyjne – w psychoterapii oraz psychologii organizacji i reklamy. Obecnie kontynuuje rozwój zawodowy na czteroletnim szkoleniu podyplomowym z zakresu psychoterapii poznawczo-behawioralnej w Instytucie Poznawczym. W trakcie trwania kursu nieustannie podnosi kompetencje, uczestnicząc w dodatkowych szkoleniach, w tym dotyczących ADHD, którym szczególnie się interesuje.

Umów się na spotkanie diagnostyczne – zarezerwuj wolny termin u terapeuty

 

Czym jest ADHD? Jak wpływa na funkcjonowanie?

 

Przez lata wokół ADHD narosło wiele nieporozumień. Sporo sprzecznych twierdzeń i teorii krzywdzi osoby dotknięte ADHD. Agnieszka Achramowicz-Bielecki, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna trzymsie.pl specjalizująca się w diagnozie i leczeniu ADHD wyjaśnia, czym jest i z czym się wiąże zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi.

 

Przez lata wokół ADHD narosło wiele nieporozumień. Sporo sprzecznych twierdzeń i teorii krzywdzi osoby dotknięte ADHD. Zacznijmy od tego, że zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami uwagi (od ang. attention deficit hyperactivity disorder) dla niektórych jest sposobem funkcjonowania w świecie, pewnym „rodzajem osobowości”, jak to opisali E. Hallowell oraz John J. Ratey. Według tych dwóch autorów licznych książek na temat ADHD ten „rodzaj osobowości” staje się problematycznym lub nawet chorobliwym, kiedy zaczyna powodować cierpienie oraz problemy w życiu.

 

Poniższa infografika pokazuje, jak zmieniała się nazwa ADHD.

 

adhd infografika

 

Neurorozwojowy charakter ADHD

 

Kanadyjskie badanie z 2012 roku dotyczące 480 osób z ADHD pokazało, że aż 42% badanych zgłosiło bardzo dobry stan swojego zdrowia psychicznego. Inni autorzy podkreślają “neurobiologiczność” pochodzenia ADHD, czyli jego neurorozwojowy charakter. Mówiąc ogólnikowo, oznacza to nieodpowiednie, nieprawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Już w 1775 roku, Melchior Adam Weikhard donosił o problemie nadpobudliwości chłopców. Do dzisiaj wielu naukowców, lekarzy oraz innych zapaleńców próbuje odkryć tajemniczą istotę powstawania oraz trwania ADHD.

 

Możemy opowiadać się za teorią „innego mózgu”, „mózgu łowcy”, „nieprawidłowego mózgu”, czy jakiegokolwiek innego określenia, bądź w ostateczności za teorią o nieprawidłowości w działaniu mózgu, a mimo to pozostaje nam 58% osób z ADHD, które nie są zadowolone ze swojego samopoczucia i dokonań, czyli, krótko mówiąc, ze swojego życia.

 

ADHD a zaburzenia psychiczne

 

Osoby z ADHD bardzo często cechuje wysoka „współchorobowość”, zważywszy na historię ich życia, niepowodzeń, pomyłek oraz potknięć. Dotyczy to w szczególności problemów psychicznych takich jak zaburzenia depresyjne, zaburzenia osobowości oraz wszelkie zaburzenia lękowe takie jak przykładowo lęk paniczny. Jak można się łatwo domyślić, te zaburzenia mogą znacząco przyczyniać się do pogorszenia jakości życia owych 58% osób dotkniętych ADHD.

 

Na szczęście, od lat 80. odnotowuje się coraz większe zainteresowanie badaniem mechanizmu powstawania ADHD oraz znalezieniem sposobu optymalnego leczenia farmakologicznego oraz psychoterapeutycznego.

 

ADHD a funkcjonowanie 

 

Osobę z ADHD można porównać do pingwina na pustyni, który jest zagubiony, lekko niezdarny i będzie szukał oazy z odrobiną wody. Na pustyni nie jest to takie łatwe, czasami nie znajdzie jej wcale, dlatego szybko staje się znudzony i sfrustrowany. Natomiast gdy znajdzie wodę, jest w swoim żywiole – szybki i zwinny, porusza się jak błyskawica, łapiąc małe rybki.

 

Podsumowując, osoba z ADHD powinna odnaleźć środowisko, w którym będzie czuła się dobrze, gdzie jej zdolności, kreatywność oraz inne wspaniałe cechy zostaną docenione. W takim środowisku współistniejące zaburzenia lękowe lub depresyjne zaczną słabnąć, a osoba ta może znaleźć się w gronie 42% szczęśliwców z ADHD, którzy zgłaszają bardzo dobry stan swojego zdrowia psychicznego. Hallowell stwierdza, pewnie nie bez przyczyny, ponieważ sam przyznaje się do ADHD, że odpowiednie zajęcie (zawód, specjalizacja) i odpowiedni, empatyczny i zorientowany w temacie partner mogą przyczynić się do całkowitego sukcesu w poprawie jakości życia u osób z ADHD.

 

Objawy ADHD

 

objawy adhd infografika

Jak diagnozować ADHD? Leczenie ADHD.

 

Diagnoza i leczenie ADHD

 

Aby właściwie podejść do leczenia ADHD (farmakologicznego, psychoterapeutycznego lub połączenia obydwu – co jest najkorzystniejsze) należy przeprowadzić właściwą diagnozę wraz z wywiadem za pomocą odpowiednich kwestionariuszy. Podczas diagnozy niezbędna wydaje się ścisła współpraca psychiatry wraz z psychoterapeutą.

 

leczenie adhd infografika

 

Źródła:
Edward M. Hallowell, John J. Ratey, Jak żyć z ADHD
psychiatraplus.pl/dwoch-na-pieciu-doroslych-z-adhd-czuje-sie-swietnie-psychicznie/

Powiązane artykuły

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Psycholog online wesprze Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-250 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję

Wirtualna recepcja

Zadaj nam pytanie dotyczące Twojego problemu, dopasowania dla Ciebie odpowiedniego terapeuty lub procesu rezerwacji sesji, a skontaktujemy się z Tobą tak szybko, jak będzie to możliwe. Jeśli pragniesz, abyśmy przekazali Twoje zapytanie konkretnemu terapeucie, napisz nam któremu.