Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra

24-06-2022

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra… Terminy te brzmią podobnie, jednak nie oznaczają dokładnie tego samego. Każda z osób pracujących w jednym z tych trzech zawodów zajmuje się ludzką psychiką, jednak warto poznać różnice wynikające z powyższych ról.

 

Psychiatra – czym się zajmuje?

 

Jest to osoba, która ukończyła studia medyczne i specjalizację z psychiatrii. Tylko psychiatra, z wyżej wymienionych zawodów, jest lekarzem. Ma uprawnienia do leczenia farmakologicznego (lekami), może wystawiać zwolnienia lekarskie oraz skierowania do szpitala psychiatrycznego czy na oddział odwykowy. Wyjaśni on, na czym polega nasze zaburzenie oraz skieruje na odpowiednie leczenie – farmakologiczne lub psychoterapię. Psychiatra może prowadzić psychoterapię pod warunkiem, że ukończył odpowiednie szkolenie podyplomowe.

 

Psychiatra - czym się zajmuje?

 

Psycholog – kim jest?

 

Tytuł psychologa otrzymuje osoba, która ukończyła 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologicznym. W trakcie edukacji studenci wybierają interesującą ich specjalizację: psychologia kliniczna, dziecięca, sądowa, sportu czy marketingu (jest ich dużo więcej). Psycholog ma odpowiednie kwalifikacje do wydawania oświadczeń i zaświadczeń, posługiwania się testami psychologicznymi oraz stawiania diagnozy psychologicznej. Jest to osoba, do której możemy się udać, gdy nie jesteśmy pewni swojego zaburzenia oraz gdy nie wiemy, jakie kroki powinniśmy podjąć. Specjalista ten wskaże nam odpowiedni kierunek leczenia oraz powie, do kogo powinniśmy się udać, aby wygrać z zaburzeniem. Nie każdy psycholog jest psychoterapeutą i może prowadzić terapię. Konieczne jest do tego specjalne przeszkolenie.

 

 

 

 

Psychoterapeuta – czym różni się od psychologa?

 

Psychoterapeutą zostaje osoba, która ukończyła studia magisterskie na kierunku humanistycznym lub medycznym oraz specjalistyczne podyplomowe szkolenie (w Polsce zazwyczaj trwa ono 4 lata). Szkoła terapii kończy się zazwyczaj egzaminem certyfikacyjnym, jednak nie każdy psychoterapeuta od razu decyduje się uzyskać certyfikat (w przypadku niektórych szkół nie jest on konieczny do prowadzenia terapii). Często do uzyskania dyplomu wymagana jest terapia własna osoby odbywającej szkolenie. Psychoterapeuci muszą poddawać swoją pracę regularnej superwizji. Do głównych nurtów psychoterapii zaliczamy: psychoterapię poznawczo-behawioralną, psychodynamiczną, psychoanalityczną, integracyjną, systemową, humanistyczno-egzystencjalną. Różnice między tymi nurtami polegają między innymi na sposobie prowadzenia terapii. Psychoterapeuta pomaga w pokonaniu zaburzenia poprzez terapię. Nie może on przypisywać leków, lecz może zalecić konsultację z psychiatrą w celu ich uzyskania przez pacjenta.

 

Psychoterapeuta - czym różni się od psychologa?

 

Z trzymsie.pl współpracują psychoterapeuci poznawczo-behawioralni, którzy ukończyli studia na kierunku psychologicznym oraz są na co najmniej trzecim roku 4-letniego szkolenia w szkole psychoterapii poznawczo-behawioralnej (kiedy posiadają odpowiednie przeszkolenie do udzielania terapii).

Dlaczego terapia online z trzymsie.pl?

Pomożemy Ci wygrać z lękiem, natręctwami, depresją, chorobą afektywną dwubiegunową, zaburzeniami odżywiania, uzależnieniami oraz traumami. Wesprzemy Cię także w przypadku problemów związanych z relacjami z innymi, niską samooceną, brakiem motywacji, stresem czy bezsennością, w momencie ważnych zmian życiowych takich jak emigracja, macierzyństwo czy poszukiwanie nowej pracy i trudnych sytuacjach życiowych. Prowadzimy psychoterapię online w nurcie poznawczo-behawioralnym, o najlepiej udowodnionej skuteczności. Jedna sesja terapii trwa 50 minut i kosztuje 160-220 zł.

W trzymsie.pl lubimy konkrety. Naszym celem jest, aby skutecznie pomóc w Twoim problemie.

Umów się na sesję