Nerwica/Lęk

 

Podobne artykuły:

Lęk paniczny, agorafobia, nerwica natręctw


Nerwica (zaburzenia lękowe):

 

Zaburzenia nerwicowe (nerwice, neurozy) są zróżnicowane pod względem objawów. Ogólnie są opisywane, jako zespół zaburzeń wegetatywnych i psychicznych, które są wzajemnie ze sobą powiązane.

 

 Objawy:

 

Lęk, perfekcjonizm, natręctwa myślowe i ruchowe, derealizacja, fobie, zaburzenia seksualne, zaburzenia snu, drżenie kończyn, napadowe utrudnienia oddychania, nadmierna wrażliwość na bodźce, bóle głowy, bóle mięśni, bóle narządów wewnętrznych, anhedonia, obniżony nastrój, egocentryzm.

 

Chorzy z nerwicą natręctw (anankastyczną) mają dwa rodzaje objawów (lub jeden z nich): natręctwa ruchowe i myślowe. Natręctwa ruchowe to wszelkiego rodzaju rytuały, którym oddaje się osoba chora, takie jak: bardzo częste mycie rąk bądź całego ciała, wyrywanie sobie włosów, ciągłe upewnianie się czy został zakręcony gaz, zamknięte drzwi, wyłączony telewizor, wykonywanie normalnych życiowych czynności ze znacznie zwiększoną intensywnością i częstością. Natręctwa myślowe obejmują przymus powracania do jakiejś czynności myślowej, która nierzadko powoduje lęk, np. myśli o swojej śmierci, końcu świata, chorobie bliskich. Ponadto obejmują skupianie się na nieistotnych, z obiektywnego punktu widzenia, wyobrażeniach i powracaniu do nich, konieczność przeprowadzenia myśli „od początku do końca”, liczenie np. kątów, mebli, ludzi w pokojach.

 

Nerwica neurasteniczna wiąże się z ogólnym obniżeniem energii życiowej i często towarzyszą jej objawy somatyczne w postaci bólów głowy, skurczy i wzmożonego napięcia mięśni. Chory jest apatyczny i odczuwa brak motywacji do działania. Nerwica depresyjna różni się od neurastenicznej tym, że osoba chora czuje bardziej smutek niż obniżony poziom energii, który dodatkowo jest niezwiązany z żadnym wydarzeniem, odczuwa także mocno nasilony niepokój i lęk. Nerwica lękowa powoduje, że chory ma ataki paniki w nieprzewidywalnych momentach (np. w tramwaju, sklepie, szkole, gdzie wystawiony jest na kontakt społeczny, co wiąże się z fobią społeczną; fobie są bardzo częstą postacią nerwicy lękowej). Osoba chora odczuwa niepokój i lęk, które nie ustępują, najwyżej zmieniają swoją siłę. Nerwica histeryczna jest często diagnozowana jako psychoza, chory ma nagłe ataki agresji, histerii, traci kontrolę nad emocjami, a nawet zmysłami (ślepota histeryczna, utrata głosu).

 

Ważnym aspektem zaburzeń nerwicowych odróżniających je od psychoz jest to, że chory zdaje sobie sprawę z tego, iż jego zachowania są dziwne i utrudniające mu życie.

 

Leczenie:

 

+Psychoterapia (patrz: Depresja)

 

+Farmakoterapia (patrz: Depresja)

 


Lęk napadowy:

 

Objawy:

 

Uczucie niepohamowanego strachu w nieprzewidywalnych sytuacjach, intensywne reakcje somatyczne (duszności, omdlenia, bóle itd.) w sytuacjach potencjalnie bezpiecznych.

 

Leczenie:

 

- Psychoterapia

 

- Benzodiazepiny