Stres a depresja, nerwica i bezsenność - powiązane?

 • Widzę, że powstała nowa grupa stres. Ale czy on jest ściśle powiązany z depresją, nerwicą czy bezsennością, ogólnie z zaburzeniami? Z bezsennością na pewno często, z nerwicą pewnie też, wszystko zależy od przypadku. Ale myślę, że generalnie to czynnik stresu jest przeceniany przy zaburzeniach. To jest coś dużo bardziej skomplikowanego z moich obserwacji. Patrzę po mojej depresji głównie, ale też po nerwicy koleżanki - na pewno powiązane te nasze problemy z naszymi oczekiwaniami wobec siebie, jakimiś konfliktami wewnętrznymi. Ale akurat nigdy nie powiedziałabym o sobie że jestem osobą która się stresuje. Znamienne, że zaburzeń często nie widać na zewnątrz - w sensie my myślimy, że widać nasze lęki itd, potliwość, czerwienienie, ale w praktyce ludzie inni nie widzą tego. A jak ktoś jest zestresowany w potocznym tego słowa znaczeniu, to jednak nie da się tego ukryć. Tak mi się wydaje przynajmniej. Osobiście nie skupiałabym się w leczeniu zaburzeń konkretnie na zminimalizowaniu stresu. To dla mnie trochę inna bajka.

3 comments
 • arturus and Zuza23 like this
 • angelica
  angelica Myślę,że bardzo powiązane......
  August 4, 2011
 • robert
  robert O tak zdecydowanie, tylko czy to ten stres napędza choroby psychiczne, czy zaburzenia powodują mniejszą odporność na stres?
  August 4, 2011
 • Kuba
  Kuba U mnie jest wszystko i stres i nerwica i całe spektrum zaburzeń osobowości.W stresie wszystko wygląda dla mnie wrogo i odrzuca mnie od świata a gdy jestem rozluźniony chociażby psychicznie inaczej funkcjonują moje zdolności poznawcze.W moim przypadku stre...  more
  October 17, 2011